Lifestyle/Nauka

06.05.2019, 11:52

Czy homo economicus zamienia się czasem w dobroczyńcę?

Pożar zniszczył jedną z najbardziej znanych katedr w Europie. Ale też wywołał rzadko spotykaną falę solidarności: deklaracje i przelewy idą z całego świata. Taka dobroczynność przeczy podstawowej zasadzie homo oeconomicusa, o której uczy się już na podstawach ekonomii. A może nie?

02.05.2019, 07:30

Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji? To systemy wzorowane na mózgu

Systemy neuromorficzne, czyli takie, które wzorowane są na tym, jak działa mózg - są przyszłością sztucznej inteligencji. Już teraz udało się stworzyć takie układy scalone, których złożoność jest zbliżona do szympansich mózgów - ocenił w rozmowie z PAP prof. Włodzisław Duch.

01.05.2019, 09:00

Wierzycie w to, że maszyny zabiorą nam pracę, a potem nad nami zapanują?

W styczniu bieżącego roku naukowcy z Uniwersytetu Columbia zaprezentowali światu coś ich zdaniem przełomowego w badaniach nad sztuczną inteligencją (SI). Nagranie wideo, którym się pochwalili, przedstawia mechaniczne ramię podnoszące kulki i umieszczające je w pojemniku. Co w tym niezwykłego, skoro roboty w fabrykach od dawna już wykonują znacznie bardziej skomplikowane nagrania? To, że owo ramię jest… niemal samoświadome.

10.04.2019, 15:40

Po raz pierwszy w historii pokazano zdjęcie czarnej dziury

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zaprezentowali w środę astronomowie z zespołu badawczego Event Horizon Telescope. Wykonało je osiem teleskopów, które utworzyły "wirtualny teleskop" o rozmiarze Ziemi - powiedziała PAP członkini zespołu dr Monika Mościbrodzka.

10.04.2019, 10:10

W czwartek na Księżycu wyląduje izraelska prywatna sonda Beresheet

Badania Księżyca ponownie nabierają rozpędu. Do stawki dołącza kolejny kraj – Izrael z lądownikiem Beresheet. Co więcej, będzie to pierwsza prywatna sonda, która wyląduje na Księżycu. Wcześniejsze lądowniki z innych krajów były wysyłane przez agencje lub instytucje rządowe.

16.03.2019, 06:00

Czy niesporczaki pomogą nam skolonizować Marsa?

Czy niesporczaki pomogą w przyszłości skolonizować Marsa? Badania tych niezwykłych organizmów - które nawet przez kilkadziesiąt lat mogą się nie starzeć - prowadzą naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

08.03.2019, 16:08

Zestaw czujników studentów PGd poleci na orbitę Ziemi

W najbliższych dniach z kosmodromu Esrange wystartuje rakieta kosmiczna z przygotowanym przez studentów Politechniki Gdańskiej zestawem czujników. Z ich pomocą przeprowadzone zostaną nowatorskie badania drgań i przepływu ciepła podczas lotu suborbitalnego.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>