Lifestyle/Nauka

05.03.2019, 16:09

Dziennikarze DGP wśród finalistów Nagrody im. Dariusza Fikusa

Dziennikarz i autor książek Stefan Szczepłek został we wtorek laureatem Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa. Członkowie Kapituły nagrody wyłonili też finalistów - Karolinę Bacę-Pogorzelską i Michała Potockiego, Jerzego Haszczyńskiego i Bożenę Aksamit.

05.03.2019, 12:53

Drugi przypadek wyleczenia zakażenia wirusem HIV

W Wielkiej Brytanii po raz drugi na świecie najprawdopodobniej udało się wyleczyć pacjenta z wirusem HIV dzięki silnej chemioterapii i przeszczepowi szpiku kostnego – informuje wtorkowe wydanie „Nature”.

02.03.2019, 09:03

Falcon 9 wystartował. SpaceX wysłał załogową kapsułę na stację kosmiczną

Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w sobotę rakietę Falcon 9, która ma wynieść na orbitę załogową wersję kapsuły Dragon. Kapsuła - w której nie ma ludzi, a jest jedynie manekin - ma zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma to być najbezpieczniejszy pojazd kosmiczny, jaki do tej pory powstał.

26.02.2019, 13:54

Naukowcy badają wykorzystanie zimnej plazmy do walki z chorobami roślin

Naukowcy Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Gdańskiego prowadzą badania nad wykorzystaniem zimnej plazmy atmosferycznej do niszczenia bakterii odpowiedzialnych za choroby roślin. W swoim projekcie naukowy chcą też promować wzrost bakterii odpowiedzialnych za zwiększenie plonów wśród roślin uprawnych.

25.02.2019, 07:45

Mózg rozpoznaje twarze bez udziału świadomości

Nawet obiekty tak złożone jak własna twarz mogą być rozpoznawane przez mózg z pominięciem świadomości - pokazali naukowcy z Instytutu Nenckiego. - Możliwości naszego “nieświadomego umysłu” są większe, niż nam się wydawało - komentują.

17.02.2019, 18:30

Święty Graal ekologów: ze wszystkiego odzyskać 100 proc.

Klucząc między sklepowymi półkami z napojami, nie zastanawiamy się, ilu przełomów w technice trzeba było, byśmy mogli cieszyć się smakiem świeżego soku. Jednym z nich były opakowania zwane wielomateriałowymi: połączenie kartonu, folii aluminiowej i tworzywa sztucznego. Lekkie i tanie w produkcji, pozwoliły wprowadzić na rynek napoje, soki czy mleko, które mają długie terminy przydatności do spożycia.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>