Lifestyle/Psychologia

09.12.2017, 21:00

Janiszewski: Kryzys emancypacji [FELIETON]

Pochodzę z tej szczęśliwej generacji, która miała szansę dorastać w zbyt krótkim interregnum po seksualnej rewolucji, ale sprzed AIDS, które przekształciło seks w scenę zbrodni zaludnioną zbrodniarzami i ofiarami, z czasów, w których seks, nawet jeśli nieudany czy przepłacony złamanym sercem, należał jednak do kategorii życiowych doświadczeń”.

02.12.2017, 15:14

Oto cechy, których brakuje polskim szefom

Komunikatywność, szczerość i możliwość zaufania – to trzy cechy, których brakuje polskim szefom – wynika z badań serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Mimo tych braków, aż 61 proc. pracowników ocenia swoje relacje z przełożonym jako przyjazne.

23.10.2017, 06:20

Zombie w pracy. Ich brak zaangażowania spowalnia gospodarkę

Nieefektywni pracownicy-zombie kosztują firmy w Stanach Zjednoczonych 550 miliardów dolarów rocznie. W Polsce aż 52 proc. pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę. Brak zaangażowania osób, które nie lubią swojej pracy, prowadzi do częstszych urlopów chorobowych, niezadowolenia klientów, a w efekcie - wolniejszego tempa wzrostu gospodarki.

15.10.2017, 10:22

Lewestam: Przeciw rozmowie [OPINIA]

Mit o możliwości porozumienia, o skuteczności rozmowy, jest jednym z fundamentalnych mitów dojrzałej demokracji – i dlatego powinniśmy go bronić do ostatniej kropli krwi. Ale bywają chwile, kiedy świadomość, że to tylko mit, nagle się człowiekowi przypomina – i nagle zdajemy sobie sprawę, że namiętne rekomendowanie rozmowy jako lekarstwa na konflikty tego świata to często zwykłe zalepianie dziur we własnej politycznej wizji.

08.10.2017, 08:15

Gdzie leży Raj? "Gdzieś na Wschodzie". Paradoksy psychogeografii

W świecie opisanym i zmierzonym wszerz i wzdłuż, pozbawionym ambiwalencji i niejasności, przejrzystym tak, że jesteśmy w stanie precyzyjnie i obiektywnie stwierdzić, gdzie co się znajduje i jak się nazywa, pojawia się narastające poczucie straty – pisze Julian Barnes. Skoro wiemy już wszystko i widzieliśmy już każdy skrawek Ziemi, to gdzie ulokować nasze eskapistyczne marzenia?

28.08.2017, 11:47

Smyk: Chcesz, żeby twoje dziecko miało lepsze oceny? Daj mu łapówkę, tylko wysoką [OPINIA]

Koniec sierpnia zapowiada powrót do szkoły. Niektóre dzieci cieszą się na nowe wyzwania, niektóre rozpaczają w tęsknocie za utraconą wolnością, a rodzice... zastanawiają się, jak sprawić, żeby ten (szkolny) rok okazał się lepszy od poprzedniego. Ekonomia behawioralna już jakiś czas temu wyszła naprzeciw powracającemu z początkiem szkoły pytaniu: „co zrobić, żeby moje dziecko miało w tym roku lepsze oceny?”. I nie, nie bada się skuteczności łapówek dla nauczycieli.

04.07.2017, 06:20

Najbardziej osamotnione narody Europy. Włosi przodują w rankingu

W Unii Europejskiej 6 proc. mieszkańców (w wieku 16 lat i więcej) deklaruje, że nie ma nikogo, kogo mogłoby prosić o pomoc, w razie potrzeby. Ten sam odsetek ludności Wspólnoty skarży się, że nie ma z kim porozmawiać o swoich sprawach osobistych.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>