Media społecznościowe nieodwracalnie zmieniły charakter przyjaźni, bowiem obecnie dzielimy nasz czas na spędzany ze znajomymi pomiędzy światem wirtualnym oraz rzeczywistym. Nowe duże badanie rzuca światło na negatywny wpływ Faceboka na nasze życie.

Uczeni ujawnili, że im częściej używamy Facebooka, tym jesteśmy mniej szczęśliwi – pisze Quartz.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w San Diego na grupie ponad 5,2 tys. dorosłych Amerykanów. Jego celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: „w jaki sposób Facebook wpływa na Twoje życie”? Osoby biorące w badaniu były pod obserwacją naukowców przez okres 2 lat – w tym czasie kontaktowali się z nimi po 3 razy. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie American Journal of Epidemiology i bazowało na istniejących studiach na temat mediów społecznościowych i zdrowia. Wspomniane badanie jest pierwszym długotrwałym badaniem korzystającym bezpośrednio z danych z Facebooka, które zostały porównane z rzeczywistymi sieciami społecznymi użytkowników.

Badani zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza udostępniła swoje konta na FB, natomiast druga nie. Naukowcy przyjrzeli się 3 aspektom korzystania z portalu: częstotliwości korzystania z narzędzia „lubię to”, częstości klikania w linki oraz apdejtowania statusu. Osoby, które nie udostępniły danych ze swoich kont zostały przepytane na temat społecznych relacji ze świata rzeczywistego i stanu zdrowia. Pytania dotyczyły satysfakcji z życia, zdrowia psychicznego, zdrowia fizycznego oraz indeksu masy ciała.

Badacze dostrzegli prawidłowość – im więcej godzin spędzała dana osoba na FB, tym bardziej spadało jej zadowolenie z życia i poziom odczuwanego szczęścia. Osoby korzystające z FB przez bardzo długi czas zdecydowanie częściej od przeciętnej cierpiały na fizyczne i psychiczne dolegliwości.

Reklama

Natomiast osoby kultywujące rzeczywiste przyjaźnie (czyli np. spotykanie się z przyjaciółmi w wolnym czasie i rozmawiające z nimi na poważne życiowe tematy) były szczęśliwsze od średniej. Inwestowanie czasu w pogłębianie znajomości na FB negatywnie odbija się na relacjach „offline”. To prosta do wyjaśnienia zależność, bowiem z powodu niewielkiej ilości wolnego czasu musimy rezygnować z pewnych aktywności, na rzecz innych.

Quarto podkreśla, że nie jest jasne, dlaczego znajomości w świecie rzeczywistym wpływają znacznie lepiej na naszą psychikę niż te, które rozwinęły się za pośrednictwem sieci społecznościowych. Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego podejrzewają, że może to być związane z charakterem treści, z jakimi stykamy się na FB. Stawiają one prawie zawsze innych użytkowników w dobrym świetle, co prowadzi do naszego porównywania się z innymi. Porównania tego typu często wypadają niekorzystnie.

>>> Czytaj też: Dlaczego wierzymy w zupełnie wolny rynek? Wielkie nieporozumienie w samym sercu ekonomii