Uczeni ujawnili, że im częściej używamy Facebooka, tym jesteśmy mniej szczęśliwi – pisze Quartz.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w San Diego na grupie ponad 5,2 tys. dorosłych Amerykanów. Jego celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: „w jaki sposób Facebook wpływa na Twoje życie”? Osoby biorące w badaniu były pod obserwacją naukowców przez okres 2 lat – w tym czasie kontaktowali się z nimi po 3 razy. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie American Journal of Epidemiology i bazowało na istniejących studiach na temat mediów społecznościowych i zdrowia. Wspomniane badanie jest pierwszym długotrwałym badaniem korzystającym bezpośrednio z danych z Facebooka, które zostały porównane z rzeczywistymi sieciami społecznymi użytkowników.

Badani zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza udostępniła swoje konta na FB, natomiast druga nie. Naukowcy przyjrzeli się 3 aspektom korzystania z portalu: częstotliwości korzystania z narzędzia „lubię to”, częstości klikania w linki oraz apdejtowania statusu. Osoby, które nie udostępniły danych ze swoich kont zostały przepytane na temat społecznych relacji ze świata rzeczywistego i stanu zdrowia. Pytania dotyczyły satysfakcji z życia, zdrowia psychicznego, zdrowia fizycznego oraz indeksu masy ciała.

Badacze dostrzegli prawidłowość – im więcej godzin spędzała dana osoba na FB, tym bardziej spadało jej zadowolenie z życia i poziom odczuwanego szczęścia. Osoby korzystające z FB przez bardzo długi czas zdecydowanie częściej od przeciętnej cierpiały na fizyczne i psychiczne dolegliwości.

Natomiast osoby kultywujące rzeczywiste przyjaźnie (czyli np. spotykanie się z przyjaciółmi w wolnym czasie i rozmawiające z nimi na poważne życiowe tematy) były szczęśliwsze od średniej. Inwestowanie czasu w pogłębianie znajomości na FB negatywnie odbija się na relacjach „offline”. To prosta do wyjaśnienia zależność, bowiem z powodu niewielkiej ilości wolnego czasu musimy rezygnować z pewnych aktywności, na rzecz innych.

Quarto podkreśla, że nie jest jasne, dlaczego znajomości w świecie rzeczywistym wpływają znacznie lepiej na naszą psychikę niż te, które rozwinęły się za pośrednictwem sieci społecznościowych. Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego podejrzewają, że może to być związane z charakterem treści, z jakimi stykamy się na FB. Stawiają one prawie zawsze innych użytkowników w dobrym świetle, co prowadzi do naszego porównywania się z innymi. Porównania tego typu często wypadają niekorzystnie.

>>> Czytaj też: Dlaczego wierzymy w zupełnie wolny rynek? Wielkie nieporozumienie w samym sercu ekonomii