Zeszłoroczna wartość wszystkich szkód związanych z włamaniami i wykradaniem danych osiągnęła rekordową wysokość 224 miliardów euro i była ponad dwukrotnie większa niż ta zgłoszona w badaniu z 2019 roku. Według researcherki Barbary Engels, która swoje obliczenia oparła na ankiecie Bitkom, za około 25 proc. tego wzrostu odpowiada masowe przenoszenie pracy z biur do domów.

Taniej jest zapobiegać czy leczyć?

„Zbyt często brakowało firmowych laptopów, szkoleń i koncepcji bezpieczeństwa” – powiedział Engels. Według badaczki ​​rzeczywista wartość szkód może być wyższa, ponieważ w ankiecie nie znalazły się dane z mniejszych firm, które prawdopodobnie mają większe trudności z ochroną swoich zasobów przed włamaniami.

Domowe połączenia Wi-Fi są zazwyczaj łatwiejsze do zhakowania niż sieci firmowe. Zaledwie 16 proc. niemieckich firm zwiększyło budżety na bezpieczeństwo IT podczas pandemii - wynika z oddzielnej ankiety przeprowadzonej przez Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji. Mimo wszystko wiele firm na całym świecie rozważa obecnie wdrożenie stałych rozwiązań dotyczących pracy zdalnej, aby zapewnić swoim pracownikom większą elastyczność.

Reklama