ikona lupy />
Gdzie Polacy najchętniej spędzaja wakacje / Media

„Morze czy góry”? Z tym pytaniem spotkał się chyba każdy Polak. Nic w tym dziwnego, gdyż w kraju nad Wisłą to jedne z najpopularniejszych walorów turystycznych. Jakie są zatem preferencje naszych rodaków? Odpowiedź na to pytanie przedstawiają statystyki pozyskane z systemu dla kierowców Yanosik, z którego korzysta średnio 1,5 mln użytkowników miesięcznie.

– W analizie uwzględniliśmy przejazdy w okresie letnim ubiegłego roku do powiatów słynących z miejsc turystycznych, w których kierowcy spędzili od 7 dni do 3 tygodni. W ten sposób wygenerowaliśmy ruch, który pozwolił nam określić, jakie są najpopularniejsze kierunki wakacyjne wśród mieszkańców największych miast w Polsce – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.

Dużo zależy od miejsca zamieszkania?

Reklama

Polacy chętnie spędzają letni urlop nad Morzem Bałtyckim. Ponad 60 proc. tras wyznaczonych w aplikacji Yanosik w okresie wakacyjnym prowadziło do miejscowości położonych w powiatach nadmorskich. Sporą popularnością cieszą się również polskie góry, dokąd kierowało niemal 23 proc. wszystkich tras urlopowych. 13 proc. wyznaczonych w systemie Yanosik tras prowadziło na tereny Mazur.

ikona lupy />
Najpopularniejsze miejsca - na mazurach, górach / Media

– Ciekawy jest aspekt regionalny. Okazuje się, że duży wpływ na wybór kierunku wakacyjnego w Polsce ma miejsce zamieszkania. Dla przykładu, osoby na co dzień przebywające w Trójmieście w dużej mierze wybierają urlop nad Morzem Bałtyckim, natomiast Wrocławianie wolą spędzać czas wolny w górach. Taka tendencja wyjazdowa może być podyktowana łatwością dojazdu do miejsca wypoczynku. W tym przypadku duże znaczenie ma dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.

ikona lupy />
Gdzie najczęściej spędzają wakacje mieszkańcy Szczecina i Trójmiasta / Media

Jakie dokładniej miejsca na urlop wybierają polscy turyści? Na początek warto przyjrzeć się polskiemu Wybrzeżu.

Najpopularniejsze miejsca na urlop

Nad polskim Morzem prym wiedzie powiat pucki – tam, spośród wszystkich kierunków nadmorskich, prowadzi aż 16 proc. tras wyznaczanych w aplikacji Yanosik. Na tym obszarze najbardziej znanymi miejscowościami są: Władysławowo, Karwia, Białogóra czy też miejsca z Półwyspu Helskiego: Chałupy, Jastarnia czy Hel. Następnym najpopularniejszym rejonem na Bałtykiem jest powiat sławieński z Darłowem, Dąbkami czy Jarosławcem. Tam prowadzi ok. 10 proc. całego nadmorskiego ruchu turystycznego. W „piątce” najczęściej wybieranych kierunków nadmorskich znalazły się takie obszary jak: powiat słupski (np. Ustka, Dębina, Rowy), powiat gryficki (np. Rewal, Trzęsacz, Pobierowo, Niechorze) czy koszaliński (np. Mielno, Łazy, Unieście, Sarbinowo).

ikona lupy />
Gdzie najczęściej spędzają wakacje mieszkańcy Katowic i Krakowa / Media

Na Mazurach najpopularniejszy turystycznie okazał się powiat giżycki, do którego kierowało się ponad 21 proc. ogólnego ruchu turystycznego prowadzącego do regionu mazurskiego. Obszar ten to przede wszystkim Giżycko z twierdzą Boyen, miejscowość wypoczynkowa Wilkasy, Ryn z zamkiem krzyżackim czy też Jezioro Niegocin i Jezioro Kisajno. Drugie miejsce na podium należy do powiatu ostródzkiego, z Ostródą na czele, gdzie swój początek ma trasa Kanału Elbląskiego. W rejonie tym Polacy mogą także spędzać czas nad licznymi jeziorami wchodzącymi w skład Pojezierza Iławskiego. Trzecie miejsce to ponownie Kraina Wielkich Jezior z Mrągowem czy żeglarską stolicą Polski: Mikołajkami. Często odwiedzane są także obszary powiatu iławskiego z Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego, w skład którego wchodzi chociażby Jezioro Jeziorak. Wielką „piątkę” mazurską zamyka powiat ełcki z jeziorami Pojezierza Ełckiego tj. Selmęt Wielki, Łaśmiady. Szczegółowe informacje przedstawia grafika poniżej.

ikona lupy />
Gdzie najczęściej spędzają wakacje mieszkańcy Łodzi i Wrocławia / Media

W przypadku gór nie ma większego zaskoczenia. Liderem w tej kwestii okazał się powiat tatrzański, dokąd prowadzi 21,6 proc. tras spośród wszystkich podróży do terenów górskich. Obszar ten to Tatry i Podhale ze słynnym Zakopanem, Bukowiną Tatrzańską, Kościeliskiem, Poroninem czy Białym Dunajcem. Z kolei aż 20,6 proc. ruchu na wakacje w góry kieruje do powiatu kłodzkiego w Sudetach z Lądkiem-Zdrój, Bystrzycą Kłodzką czy Kudową-Zdrój. Nieco mniej tras, ale nadal wysoko w rankingu górskim, prowadzi do powiatu nowotarskiego z malowniczą Kotliną Orawsko-Nowotarską, Pieninami czy Gorcami. Do tego obszaru prowadzi ok. 15 proc. tras. Popularny wśród polskich turystów jest także powiat żywiecki z Beskidem Śląskim i Kotliną Żywiecką oraz powiat jeleniogórski w Sudetach z Karpaczem i Szklarską Porębą.

Skoro wiadomo jakie kierunki na wakacje są popularne wśród Polaków, to warto sprawdzić czy mieszkańcy największych miast w Polsce mają swoje ulubione miejsca na letni odpoczynek.

Preferencje wakacyjne według miast

Jak kształtuje się ruch wakacyjny z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Katowic, Łodzi lub Szczecina? Czy mieszkańcy tych miast mają określone preferencje dotyczące wakacji? Tendencje wyjazdowe poszczególnych miast przedstawiają poniższe grafiki. Kolorem czerwonym wyróżniono powiaty, które znalazły się w TOP 3 każdego z regionów: nadmorskiego, górskiego i mazurskiego.

Źródło: Yanosik