“Ta branża jest filarem naszej gospodarki, dlatego jego odnowienie jest jednym z naszych priorytetów” - powiedział Sanchez, apelując o jedność obywateli w okresie wychodzenia z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

Premier Hiszpanii zaznaczył, że aby osiągnąć szybsze i skuteczniejsze ożywienie w sektorze gospodarczym potrzebne są “wspólne działania zarówno w krótkim i średnim, jak też dłuższym czasie”.

W czwartek rano gabinet Sancheza opowiedział się też za przyjęciem dodatkowych lotów z Niemiec w ramach tzw. korytarza turystycznego, za pośrednictwem którego od poniedziałku na Baleary przylatują urlopowicze z RFN.

Hiszpania przywróci swobodny ruch turystyczny z krajami UE od niedzieli, czyli w ostatnim dniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Wyjątek stanowi Portugalia, z którą granice zostaną otwarte dopiero 1 lipca.

Zaprezentowany w czwartek plan jest kolejnym programem pomocowym, jaki w tym tygodniu przedstawił gabinet Sancheza. W poniedziałek rząd Hiszpanii ogłosił, że wesprze rodzimą branżę motoryzacyjną kwotą 3,75 mld euro.

Z kolei we wtorek gabinet Sancheza zapowiedział wdrożenie programów pomocowych dla regionów, szkół oraz firm. Na ich podstawie hiszpańskie wspólnoty autonomiczne otrzymają 16 mld euro, placówki oświatowe – 260 mln euro, a krajowe spółki – 173,5 mln euro.