Umowa oferuje możliwość wspólnego zamówienia szczepionek i jest alternatywą dla krajowych procedur zamówień publicznych lub ich uzupełnieniem. Do umowy przystąpiło 12 państw. Zgodnie z tym dokumentem możliwy będzie w razie potrzeby zakup nawet 85 mln dawek szczepionki w przypadku pandemii grypy.

Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała, że stan gotowości ma kluczowe znaczenie w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego.

"Pandemia COVID-19 dowiodła tego ponad wszelką wątpliwość. Dziś zabezpieczamy do 85 mln dawek szczepionki przeciwko grypie za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia, aby chronić naszych obywateli w przypadku wystąpienia takiej sytuacji nadzwyczajnej w przyszłości. Tak działa Europejska Unia Zdrowotna w praktyce" - wskazała komisarz.

Pandemia grypy to potencjalna globalna epidemia, która może być wywołana nowym szczepem grypy, na który nie ma odporności w populacji - twierdzi KE.

Reklama

Obecnie KE jest zaangażowana w tworzenie Europejskiej Unii Zdrowotnej, która będzie przygotowana i zdolna do reagowania na pojawiające się zagrożenia dla zdrowia. Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest koordynacja pomiędzy europejskimi krajami, a także, że wspólne reagowanie stanowi wartość dodaną w przypadku transgranicznych zagrożeń zdrowia - informują unijni urzędnicy.

Kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które przystąpiły do umowy, to Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia i Hiszpania.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)