Płatności będą dokonywane za pośrednictwem kryptowaluty IOTA. Chodzi o informacje dotyczące natężenia ruchu, utrudnień na drogach, korków, wypadków, czy nawet infrastrukturalnych zniszczeń - podaje portal spidersweb.pl.

Kolejny pomysł producenta samochodów to wprowadzenie dla klientów programu, który będzie polegał na udostępnianiu samochodów na minuty. Środki pozyskane w ramach uczestnictwa w nim będzie można wykorzystać na opłacanie autostrad, czy parkingów oraz ładowanie akumulatorów.

Oprogramowanie służące do dzielenia się danymi, zarabiania i wydawania środków z portfela ma nazwę "Smart Wallet". Są w niego wyposażone samochody Jaguary F-Pace i Range Rovery Velary, które już jeżdżą po ulicach Irlandii.

Według założycieli IOT-y do 2025 r. na świecie będzie 75 miliardów urządzeń, w które będą wpięte we wspomnianą informacyjną sieć.

Jaguar nie wpadł pierwszy na pomysł sprzedawania danych. Na rynku istnieją już aplikacje, które płacą użytkownikom za udostępnianie danych. Należą do nich m. in.  Digi.me czy Killi.

>>> Polecamy: Tak CPK zmieni układ transportowy Polski [MAPA 10 LINII KOLEJOWYCH]