Na najdroższej działce w Łodzi, sprzedanej dwa lata temu za ok. 105 mln zł, powstanie dziewięć budynków – w pierwszej kolejności będzie to hotel, apartamentowiec i biurowiec. Budowa rozpocznie się w drugiej połowie tego roku.

Plany związane z zagospodarowaniem ponad 2 ha terenu położonego w Nowym Centrum Łodzi (NCŁ) pomiędzy Dworcem Fabrycznym a kompleksem EC1 przedstawił ich właściciel – firma Ghelamco, która w 2016 r. wylicytowała nieruchomość od miasta za kwotę prawie 105 mln zł.

NCŁ to ok. 100 ha – głównie terenów zdegradowanych i poprzemysłowych - które w najbliższych latach mają zamienić się w atrakcyjną przestrzeń miejską. Jak poinformowała Aleksandra Hac z Urzędu Miasta Łodzi, inwestycja Ghelamco będzie jednym z największych projektów na tym obszarze.

Właściciel nieruchomości planuje wybudowanie dziewięciu budynków. Inwestycja realizowana będzie w trzech etapach – w pierwszym powstaną hotel i biurowiec, na budowę których inwestor uzyskał już prawomocne pozwolenie, a także apartamentowiec; na ich parterach zaplanowano lokale usługowe i gastronomiczne.

Od strony Dworca Łódź Fabryczna zostanie wzniesiony hotel ze 166 pokojami, natomiast w centralnej części działki stanie budynek z 18 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Mieszkania zaprojektowano od strony przylegającej do zabytkowego kompleksu EC1. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, zabudowa nie będzie wyższa niż siedem pięter.

Reklama

Inwestor zapowiedział, że chce zamienić pusty obecnie plac w NCŁ w obszar miasta tętniący życiem i będący znakomitym miejscem do pracy, wypoczynku i mieszkania. Dlatego autorzy projektu z pracowni PIG Architekci pomiędzy budynkami umiejscowili kameralne pasaże z kawiarniami i restauracjami, które będą zamknięte dla ruchu samochodowego. Dojazd zapewni podziemna ulica, pod ziemią znajdą się także parkingi.

Inwestycja, której rozpoczęcie zaplanowano na drugą połowę 2018 roku, będzie prowadzona równolegle z budową podziemnej ulicy, realizowanej przez magistrat, która połączy ul. Kilińskiego i rondo pod al. Scheiblerów oraz z przebudową ul. Hasa i budową rynku Kobro z podziemnym parkingiem.

Zdaniem dyrektora zarządzającego Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią Jeroena van der Toolena, Łódź jest miastem o ogromnym potencjale; decyduje o nim m.in. lokalizacja w sercu Polski, na przecięciu największych szlaków komunikacyjnych, a także dynamiczny rozwój sektora BPO i SSC - już teraz miasto może się poszczycić zasobami biurowymi o powierzchni blisko 440 tys. mkw., a zarazem jednym z najniższych wskaźników pustostanów na poziomie 9,5 proc.

Obecnie w NCŁ prowadzonych jest kilkanaście inwestycji, które znajdują się na różnym etapie realizacji. Przy ul. Kilińskiego biurowiec Brama Miasta buduje Skanska, między ul. Tramwajową i Lindleya budowę mieszkań rozpoczął Profbud, kolejne deweloperskie projekty realizuje także Samson i NeoInvest. Przy ul. Składowej powstaną mieszkania na wynajem BGK Nieruchomości. Kolejne biurowe inwestycje mają w planach Grupa Mariański, HB Reavis i JJ Invest.