Polski Holding Nieruchomości zaprezentuje dziś prospekt emisyjny. Skarb państwa zamierza sprzedać w ofercie do 25 procent kapitału spółki. Potem chce szukać inwestora branżowego.

Polski Holding Nieruchomości powstał w 2011 roku z połączenia kilku spółek, których największą wartością były działki i budynki. Rząd liczył na szybką prywatyzację w zeszłym roku, ale wprowadzenie spółki na giełdę zostało zawieszone z powodu niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych. Dlatego w listopadzie minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił, że resort skarbu analizuje sytuację, a debiut będzie zależał od tego, co dzieje się na rynku.

W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła ostatecznie prospekt emisyjny spółki. Ministerstwo skarbu przewidziało dla inwestorów indywidualnych pulę 15-20 procent oferowanych akcji. Resort liczy, że pozyska z debiutu giełdowego około 300 milionów złotych.

Należąca do skarbu państwa grupa PHN jest właścicielem i zarządcą nieruchomości, których wartość wynosi około 1,5 miliarda złotych.