Partnerem Kulczyka jest Larry Silverstein, który przez ponad pół wieku inwestował niemal wyłącznie w nieruchomości w Nowym Jorku. Jeden z jego wieżowców w dolnym Manhattanie – 4 World Trade Center – znajduje się już na poziomie 56 piętra obiektu zaplanowanego na 72 piętra. Gotowe są place pod budowę kolejnych dwóch budynków w miejscu, gdzie przed terrorystycznym atakiem z września 2001 roku stały dwie bliźniacze wieże. W zeszłym roku Silverstein zakończył budowę jednego z dwóch wielkich apartamentowców na 42nd Street – relacjonuje agencja Bloomberg.

Joint ventue, wyceniane na 500 mln euro, ma zajmować się wykupem nieruchomości i deweloperką. W sierpniu na początek firma kupiła ośmiopiętrowy biurowiec w Warszawie i przygotowuje plany budowy wieżowców w Warszawie.

Kulczyk “robił wszystko, ale jedyną dziedziną, w której zdziałał niewiele, jest właśnie deweloperka. Zajęło trochę czasu, aby zrozumieć jego cele i upewnić się, że są one zgodne z naszymi. Ostatecznie okazało się, że do siebie pasują” – zwierza się 80-letni Silverstein agencji Bloomberg.

Dla Amerykanina partnerstwo jest elementem strategii zmierzającej do ekspansji jego firmy Silverstein Properties poza granice Nowego Jorku, która obejmuje także budowę hotelu Four Seasons w Walt Disney Word Resort w Orlando na Florydzie oraz wstępne kontakty z Chinami. Natomiast Polska, jak podkreśla raport Real Capital Analytics, wyprzedziła Rosję pod względem siły przyciągania zagranicznych inwestycji w sektory nieruchomości w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce.

W okresie dwunastu miesięcy (do 31 października) zagraniczni inwestorzy zaangażowali w nieruchomości komercyjne w Polsce 3,4 mld dolarów wobec 1,6 mld dolarów w Rosji. Największym popytem cieszą się powierzchnie handlowe i biurowce.

Reklama

Polska jest atrakcyjna ze względu na “bardzo stabilną gospodarkę” – mówi Mickey Kupperman, szef operacyjny Silverstein Properties. Warszawa „jest najpewniej na drodze do uzyskania statusu finansowej stolicy Europy Wschodniej, dlatego dostrzegamy tutaj wielkie możliwości” – dodaje Kupperman.

Kulczyk Silverstein Properties zamierza wybudować w centrum Warszawy 130-metrowy wieżowiec Chmielna Tower. Firma czeka na aprobatę planu przez władze stolicy – powiedział Priotr Krawczyński, dyrektor zarządzający joint venture.

Partnerzy chcą wydać po około 500 mln euro w okresie najbliższych pięciu-siedmiu lat na inwestycje głównie w obiekty biurowe. Najpierw w Polsce, a potem również w innych rejonach Europy Środkowej i Wschodniej. Kulczyk zwierzył się, że chce przejąć udziały w 13-17 obiektach, głównie koncentrując się na wieżowcach przeznaczonych na biura.