Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przebudowa placu Defilad w Warszawie. Oto 5 najlepszych projektów

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Najważniejszym elementem projektu jest woda, która w różnej postaci pojawia się na placu, dzięki niej plac ma tętnić życiem i „oddychać wodą”. Woda wypełnia okresowo centralną kwadratową płaszczyznę, zmniejszając powierzchnię kolejno do kształtu naturalnego jeziora, reminiscencji historycznej trybuny, by znikać całkowicie w okresach intensywnego użytkowania. Zamiast pokrywania części powierzchni placu wodą, można też rozpylać nad nim mgłę. W posadzce placu ma zostać odwzorowany przedwojenny układ ulic, budynków i podwórzy, które znajdowały się w dawniej przestrzeni placu. Część górną placu od dolnej oddzielają schody z pochylniami, w których przewidziano możliwość umieszczenia dawnej trybuny honorowej. W linii schodów umieszczono większość znajdujących się na placu kandelabrów. Dolna część placu łagodnie opada w kierunku Marszałkowskiej.
Najważniejszym elementem projektu jest woda, która w różnej postaci pojawia się na placu, dzięki niej plac ma tętnić życiem i „oddychać wodą”. Woda wypełnia okresowo centralną kwadratową płaszczyznę, zmniejszając powierzchnię kolejno do kształtu naturalnego jeziora, reminiscencji historycznej trybuny, by znikać całkowicie w okresach intensywnego użytkowania. Zamiast pokrywania części powierzchni placu wodą, można też rozpylać nad nim mgłę. W posadzce placu ma zostać odwzorowany przedwojenny układ ulic, budynków i podwórzy, które znajdowały się w dawniej przestrzeni placu. Część górną placu od dolnej oddzielają schody z pochylniami, w których przewidziano możliwość umieszczenia dawnej trybuny honorowej. W linii schodów umieszczono większość znajdujących się na placu kandelabrów. Dolna część placu łagodnie opada w kierunku Marszałkowskiej. / Media


Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (22)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Moje zdanie:
  2018-05-23 15:41
  Mimo tego, że jest to "prezent od wujka Stalina", to od wielu lat zdobi stolicę naszego kraju. Wystarczy odnowić, odmalować, zadbać o otaczający go teren (dodać zieleni i życia). Nie powinien być wyburzany, chyba nikt nie chcę postawić tam jakiegoś lasku czy posągu... to nie ma sensu. Ten pałac jest częścią naszej historii czy tego chcemy, czy nie.
  1
  zgłoś
 • lubiego
  2017-11-15 20:19
  ja bym go zostawił tylko go odnowić nieważne że to jakis pałac stalina mi sie zawsze kojarzył z polska
  3
  zgłoś
 • Niewarszawiak
  2017-11-14 19:30
  Może zacznijcie od zmiany nazwy Pałacu na „Wieża Kultury i Nauki”, bo Pałac to rusycyzm, gdzie w Rosji wszędzie takie wysokie budynki określa się pałacami. W Polsce to jedyny taki „pałac”.
  2
  zgłoś
 • Klaq
  2017-11-12 00:36
  Projekt F - (najlepszy) - dar Stalina zburzyc i na to miejsce zbudowac w koncu cos o polskim charakterze.
  3
  pokażukryj odpowiedzi (2)
  zgłoś
 • Szumi
  2017-11-10 18:47
  Bzianka Górna to by się pewnie ucieszyła a to żałosne bloczkowisko z dziura w środku to ma być centrum stolicy? Załość i beznadzieja
  2
  zgłoś
 • okon94
  2017-11-09 23:55
  Ja bym rozebrał PKiN tylko częściowo. Sam trzon bym zostawił, podwyższył i przebudował zwieńczenie, upodobnił sylwetką do Empire State Building. Obok, tj. w miejsce salo koncertowej i nieco na południe dostawiłbym wieżowce, jednak niższe. Pod placem Defilad zrobiłbym duży parking podziemny, na górze postawił jakieś muzeum / galerię / salę koncertową. Park Świętokrzyski oddałbym do kompletnej renowacji, zaś wzdłuż Alej Jerozolimskich wybudował kamienice do wysokości jak po południowej stronie. Między kamienicami a PKiNem byłby szeroki deptak. Przy samej Emili Plater również postawiłbym wieżowiec.
  2
  zgłoś
 • alex
  2017-11-08 21:40
  Park centralny zrobić, a pałac Stalina rozebrać.
  9
  zgłoś
 • jerzy
  2017-11-07 21:23
  A który z tych projektów zakłada rozebranie pomnika Stalina?
  3
  zgłoś
 • PrzemyslawCalifornia
  2017-11-07 19:54
  Of these 5, definitely Projekt A.
  1
  zgłoś
 • df
  2017-11-07 19:32
  ale jaja. Mgła będzie rozpylona? Na pewno ładnie się zmiesza z pyłami PMI2,5 i będzie chmura śmiercionośna. PKiN trzeba po prostu rozebrać. Dziwne że PiS dekomunizujący kraj nie zdekomunizuje Warszawy wysadzając tego kalafiora.
  5
  zgłoś
 • Jej
  2017-11-07 07:58
  Lasek i mini zoo z żubrami
  4
  zgłoś
 • Jej
  2017-11-07 07:57
  Tam powinien być lasek
  2
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • w
  2017-11-07 02:59
  Moim skromnym i subiektywnym zdaniem połączyłbym projekt A z E. Komponent czasowej wody z zazielenieniem placu, który dalej będzie placem. Nie zasłoni to widoku od strony Marszałkowskiej współczesnych symboli miasta - biurowców. Historii PKiN nie trzeba tłumaczyć. Zawsze będzie to miejsce - plac i pozostałe otoczenie pałacu wzbudzać kontrowersje. A te są świadectwem pamięci.
  2
  zgłoś
 • To Ja
  2017-11-06 23:57
  Pałac Kultury, po odnowieniu, można przeznaczyć na siedzibę Sejmu, Rządu i Prezydenta RP a Plac Defilad na Plac Manifestacji i Protestów.
  14
  zgłoś
 • OSS
  2017-11-06 22:18
  Plac Defilad ma jeden zasadniczy mankament i żadna rewitalizacja ani przebudowa tego nie zmieni. Tak długo jak góruje nad nim dar narodu radzieckiego dla Polski tak długo miejsce to będzie historycznie, kulturowo i architektonicznie ciążyło Warszawie.
  16
  zgłoś
 • Robol
  2017-11-06 20:49
  Osobiście uważam ze pałac kultury powinien być odmalowany i odnowiony z zewnątrz bo od 50 lat nikt go nie czyścił. Podobno gdy go zbudowano był biały. Gdy by teraz odmalować na biało i dbać o wygląd było by dużo ładniej. Wyglądał by jak „pałac”
  13
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Pióro
  2017-11-06 18:44
  Przepraszam bardzo ale to chyba żart. Wszystkie 5 wyglądają bardzo mizernie. Otwartych przestrzeń mamy wystarczająco w Warszawie. Co brakuje jest coś trochę bardziej reprezentatywni. Coś co wspomina też byłą tkanke ulic tej dzielnicy przed powstał "prezent" od Stalina. Jak musiałbym z tych 5 wybrać to chociaż numer 1.
  3
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej