czytaj e-DGP
  • Raport: Deepwater Horizon
Platforma wiertnicza <strong>Deepwater</strong> <strong>Horizon</strong> zatonęła w Zatoce Meksykańskiej

Platforma wiertnicza Deepwater Horizon zatonęła w Zatoce Meksykańskiej

2010-04-23

Pracująca dla brytyjskiego koncernu naftowego BP platforma Deepwater Horizon położona była około 80 kilometrów od wybrzeży stanu Luizjana. Władze podkreślają, że w przypadku wycieku ropa mniej szkód wyrządzi na morzu, niż gdy dotrze do brzegów USA. Według koordynatora służb kryzysowych z urzędu ds. oceanografii i atmosfery Douga Heltona ewentualny wyciek najwcześniej może dotrzeć do brzegów za trzy-cztery dni. Jeśli wiatry się zmienią, osiągnie wybrzeże dużo szybciej - zauważył.»

Właściciele platformy wiertniczej <strong>Deepwater</strong> <strong>Horizon</strong> przyznali sobie nagrody

Właściciele platformy wiertniczej Deepwater Horizon przyznali sobie nagrody

2011-04-04

[NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt] Czytaj również: Katastrofa Deepwater Horizon: BP walczy z największym wyciekiem ropy w historii USA W wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez komisję Kongresu ustalono, że przyczyną tragedii były pośpiech i szukanie oszczędności przez Transocean oraz British Petroleum, które platformę wynajmowało. Za złamanie przepisów bezpieczeństwa USA pozwały je do sądu. Teraz nad szczodrą firmą wisi groźba rozstania się z o wiele większą sumą.»

Plama ropy z zatopionej platformy Deepwater Horizon dotarła do wybrzeża Luizjany

2010-04-30

Przedstawiciel władz gminy Plaquemines w Luizjanie, William Nungesser, potwierdził w rozmowie z agencją AFP, że plama ropy naftowej dotarła do wybrzeża niedaleko ujścia rzeki Missisipi. Do wycieku - około pięciokrotnie większego niż początkowo przypuszczano - doszło w ubiegłym tygodniu po eksplozji na platformie należącej do koncernu naftowego BP. Oprócz Luizjany zagrożone jest wybrzeże stanów Missisipi, Alabama i Floryda. Przypuszcza się, że do wód Zatoki Meksykańskiej mogło przedostać się około»

Ceny ropy będą rosnąć. To efekt katastrofy platformy wiertniczej <strong>Deepwater</strong> <strong>Horizon</strong>

Ceny ropy będą rosnąć. To efekt katastrofy platformy wiertniczej Deepwater Horizon

2010-06-08

Platforma wiertnicza Deepwater Horizon, która należała do koncernu BP eksplodowała i zatonęła 20 kwietnia. Na walkę z plamą ropy będącą efektem katastrofy BP wydało do tej pory 1,25 mld dolarów, co daje oszałamiającą kwotę 27 mln dolarów dziennie.»

Katastrofa <strong>Deepwater</strong> <strong>Horizon</strong>: BP walczy z największym wyciekiem ropy w historii USA

Katastrofa Deepwater Horizon: BP walczy z największym wyciekiem ropy w historii USA

2010-06-07

Aby obejrzeć galerię kliknij w zdjęcie poniżej.»

Z platformy <strong>Deepwater</strong> <strong>Horizon</strong> może wyciekać aż 70 tysięcy baryłek ropy dziennie

Z platformy Deepwater Horizon może wyciekać aż 70 tysięcy baryłek ropy dziennie

2010-05-14

Platforma wiertnicza Deepwater Horizon zatonęła 22 kwietnia u wybrzeży amerykańskiego stanu Luizjana. Wyciek ropy z platformy spowodował katastrofę ekologiczną o ogromnych rozmiarach, porównywalnych ze szkodami wywołanymi przez katastrofę tankowca Exxon Valdez.»

Katastrofa <strong>Deepwater</strong> <strong>Horizon</strong>: Firma Kevina Costnera usunie wielką plamę ropy

Katastrofa Deepwater Horizon: Firma Kevina Costnera usunie wielką plamę ropy

2010-05-26

W opinii Costnera, koncerny naftowe nie są wystarczająco przygotowane do zapobiegania takim katastrofom ekologicznym, jak zatonięcie platformy Deepwater Horizon. „Maszyny oddzielające ropę od wody bez użycia szkodliwych substancji chemicznych powinny być na stanie każdej firmy” - twierdzi aktor. Katastrofa w Zatoce Meksykańskiej mocno uderzyła w British Petroleum. Od momentu zatonięcia platformy wiertniczej, akcje koncernu straciły aż 25 proc.»

Katastrofa platformy <strong>Deepwater</strong> <strong>Horizon</strong>: Stalowa kopuła przykryła miejsce wycieku ropy

Katastrofa platformy Deepwater Horizon: Stalowa kopuła przykryła miejsce wycieku ropy

2010-05-08

Tymczasem z wyjaśnien złożonych przez pracowników BP, którzy uratowali się z katastrofy platformy Deepwater Horizon 20 kwietnia, wyciek ropy spowodowało nagłe uwolnienie się i wybuch dużej ilości metanu. Z uszkodzonego szybu pod platformą wydobywa się około 750 tys. litrów ropy dziennie. Plama ropy rozprzestrzenia się na znacznym obszarze i zagraża wybrzeżom kilku stanów leżących nad Zatoką Meksykańską, głównie Luizjany. Trwa akcja jej opanowania i neutralizacji.»

Katastrofa <strong>Deepwater</strong> <strong>Horizon</strong>: Na szyb w Zatoce Meksykańskiej opuszczana jest stalowa kopuła

Katastrofa Deepwater Horizon: Na szyb w Zatoce Meksykańskiej opuszczana jest stalowa kopuła

2010-05-07

Jeśli kopuła się sprawdzi zostanie zbudowana druga, która zostanie umieszczona nad mniejszym wyciekiem. 20 kwietnia na platformie wiertniczej Deepwater Horizon znajdującej się około 80 km od amerykańskich wybrzeży doszło do eksplozji, w wyniku której zatonęła. Z uszkodzonego szybu pod platformą wydobywa się około 750 tys. litrów ropy dziennie. Plama ropy rozprzestrzenia się na znacznym obszarze i zagraża moczarom u amerykańskich wybrzeży. Prowadzone są wysiłki, by ją zebrać.»

Katastrofa Deepwater Horizon: BP zatamowało wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej

2010-07-15

Wyciek powstrzymano 85 dni, 16 godzin i 25 minut po pierwszych doniesieniach o eksplozji za platformie wydobywczej Deepwater Horizon, która zabiła 11 osób i spowodowała katastrofę ekologiczną. AP podkreśla, że zamknięcie wycieku nie jest trwałym, docelowym rozwiązaniem, ale jedynym, które okazało się skuteczne od początku katastrofy i nie grozi powstaniem nowego przecieku z platformy.»