"Moją pierwszą podróżą zagraniczna jako prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie wizyta w Arabii Saudyjskiej, potem w Izraelu i potem, co tak się podoba moim kardynałom, w Rzymie" - powiedział Trump.

Zapowiedź wizyt podczas pierwszej podróży Trumpa nastąpiła po spotkaniu w środę amerykańskiego przywódcy z Mahmudem Abbasem, prezydentem Palestyńczyków, i po złożeniu przez Trumpa obietnicy mediacji na rzecz pokoju między nimi a Izraelem.

Trump wyrażał ostatnio optymizm w kwestii możliwości osiągnięcia pokoju na Bliskim Wschodzie. W czwartek oświadczył, że zacznie od "prawdziwie historycznego spotkania w Arabii Saudyjskiej z przywódcami świata muzułmańskiego". I tam "zaczniemy kłaść nowe fundamenty pod współpracę i poparcie naszych muzułmańskich sojuszników dla zwalczania ekstremizmu, terroryzmu i przemocy, i przygotowywać przyszłość sprawiedliwszą i bardziej optymistyczną dla młodych muzułmanów tego kraju" - mówił.

Następnie Donald Trump odwiedzi Izrael; możliwość wizyty amerykańskiego prezydenta na Zachodnim Brzegu Jordanu pozostaje kwestią otwartą - pisze agencja AFP.

Prezydent Trump spotkał się w czwartek również z katolickimi kardynałami.

W Watykanie zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka 24 maja.

W końcu maja Trump oczekiwany jest na szczycie G7 w Taorminie na Sycylii. (PAP)