"To dobry rezultat, przede wszystkim dla Grecji, ale także dla całej eurogrupy" - powiedział w czwartek Schaeuble w wywiadzie dla wieczornego wydania wiadomości w pierwszym programie niemieckiej telewizji publicznej ARD.

"Po spełnieniu przez Grecję warunków wdrożenia reform strukturalnych, co uchwalił grecki parlament, stwierdziliśmy, że istnieją warunki do wypłacenia kolejnej transzy w wysokości 8,5 mld euro aby Grecja mogła obsłużyć finansowe zobowiązania i spłacić otwarte rachunki wobec greckich przedsiębiorstw, co jest ważne, gdyż umożliwia kontynuację pomyślnego rozwoju gospodarczego" - powiedział szef resortu finansów.

Schaeuble przyznał, że jego starania, by MFW uczestniczył nadal, angażując własne środki, w programie dla Grecji, nie został w pełni zrealizowany. "Rzeczywiście udało się nam ustalić z MFW, że teraz ustali program, ale wypłaty z tego programu rozpocznie dopiero w późniejszym czasie" - wyjaśnił Schaeuble.

Minister zwrócił uwagę, że cały program pomocy dla Grecji wynosi maksymalnie 86 mld euro, a obecna transza stanowi jedynie niewielką cześć tej sumy. Jego zdaniem najważniejsze jest to, że MFW "pozostanie na pokładzie".

Schaeuble ocenił, że zawarte obecnie porozumienie nie zawiera istotnych zmian w porównaniu z wcześniejszymi ustaleniami, nie wykluczył jednak, że Bundestag będzie musiał wyrazić na niego zgodę. "O wyniku rozmów poinformujemy komisję budżetową Bundestagu i to on zdecyduje, czy parlament musi ponownie wyrazić zgodę" - tłumaczył.

Niemiecki minister powiedział, że po zakończeniu obecnego programu pomocy Grecja nie będzie potrzebowała dalszych pieniędzy, lecz odzyska dostęp do rynków kapitałowych i będzie mogła spłacać swoje długi.

Pytany, dlaczego nie przyzna, że wcześniej czy później konieczne będzie umorzenie długów, Schaeuble zaznaczył, że zobowiązania Grecji rozłożone są na wiele, nawet na 35 lat. "Oznacza to, że w najbliższych 10 latach Grecja nie ma problemu z obsługą długu. Chodzi o to, by przeprowadziła reformy i stała się bardziej konkurencyjna" - podkreślił Schaeuble.

Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli w czwartek porozumienie, które umożliwia wypłatę Grecji kolejnej transzy pomocy z wartego 86 mld euro pakietu wsparcia dla tego kraju. Dzięki tej decyzji Ateny będą w stanie spłacić w lipcu swoje zobowiązania.

"Jestem bardzo zadowolony, że osiągnęliśmy porozumienie" - powiedział na konferencji prasowej szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)