W dwudniowym szczycie, organizowanym w ramach węgierskiej prezydencji w V4, biorą także udział prezydenci: Węgier Janos Ader, Czech Milosz Zeman oraz Słowacji Andrej Kiska.

Piątkowe rozmowy będą się koncentrować na kwestii integracji krajów Bałkanów Zachodnich w strukturach euroatlantyckich. Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego przywódcy "wspólnie zastanowią się także nad skutecznym wykorzystaniem instrumentów będących w posiadaniu państw V4, które mogłyby pomóc we wzroście efektywności i przyspieszeniu tego procesu".

Euroatlantycka integracja Bałkanów Zachodnich była również przedmiotem środowych rozmów szefów dyplomacji V4 w Budapeszcie, którzy opowiedzieli się za poszerzeniem Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto podkreślał, że UE powinna rozpocząć rozmowy akcesyjne z Albanią i Macedonią najpóźniej w pierwszym kwartale 2018 roku, a Bośni i Hercegowinie należy zaoferować "realistyczne i osiągalne cele i harmonogram integracyjny". Wskazał, że na grudniowym spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO trzeba podjąć decyzję o rozpoczęciu rozmów o członkostwie z Macedonią i zaktywizować plan członkostwa BiH.

Reklama

Polska jest zwolennikiem polityki "otwartych drzwi" Wspólnoty, co wielokrotnie podkreślał prezydent Duda. Przed miesiącem na Forum Ekonomicznym w Krynicy powiedział, że "jeżeli Unia ma się stawać coraz silniejsza, musi się rozwijać również pod względem potencjału terytorialnego i potencjału ludnościowego, czyli musi być nas w UE coraz więcej".

Większość państw Bałkanów Zachodnich jest na wczesnym etapie integracji europejskiej. Status oficjalnych kandydatów do UE mają Czarnogóra, Serbia, Macedonia i Albania, ale negocjacje akcesyjne podjęto do tej pory jedynie z Czarnogórą i Serbią. Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo są potencjalnymi krajami kandydującymi.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker we wrześniu wyraził poparcie dla rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie, zastrzegł jednak, że nie stanie się to w trakcie obecnej kadencji KE i PE, ale w perspektywie do 2025 r.

Do NATO należą Albania i Czarnogóra. Czarnogóra jest najmłodszym członkiem Sojuszu - dołączyła do niego w czerwcu br.

Z Szekszard Magdalena Cedro (PAP)

Autor: Magdalena Cedro