Władze w krajach muzułmańskich zgodnie z tradycją wypuszczają więźniów przez rozpoczęciem ramadanu na znak miłosierdzia. W tym roku ramadan rozpoczyna się w czwartek.

W transmitowanym w telewizji wystąpieniu Sisi powiadomił, że zarządził zakończenie wszystkich formalności w ciągu kilku godzin, by uwolnieni więźniowie mogli zjeść suhur - ostatni posiłek przed całodziennym postem - w swoich domach.

Prezydent Egiptu ma prawo do ułaskawienia osób, które zostały skazane i nie mogą odwoływać się od decyzji sądu. Jak zaznacza Reuters, Sisi zarządza ułaskawienie więźniów, przede wszystkim osób młodych i studentów, kilka razy do roku, najczęściej z okazji świąt.

Sisi jest u władzy od roku 2013, od czasu przewrotu wojskowego, który obalił islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego; Sisi był wówczas ministrem obrony oraz naczelnym dowódcą egipskiej armii. Rok później zwyciężył w wyborach prezydenckich, uzyskując 96,9 proc. głosów. Od tego czasu egipskie władze stosują represje na szeroką skalę wobec swych przeciwników. (PAP)

ndz/ mc/