AMLO chciałby, aby porozumienie NAFTA pozostało trójstronne – zaznaczył w telewizji Bloomberg doradca ekonomiczny kandydata na prezydenta Gerardo Esquivel.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi doradcy ekonomicznego prezydenta Trumpa, który stwierdził, że Biały Dom poważnie rozważa osobne negocjacje ws. umowy NAFTA z Kanadą i Meksykiem.

Pomimo, że Lopez Obrador w przeszłości ostro krytykował Donalda Trumpa, a także porozumienie NAFTA, to w czasie kampanii wyborczej zaprezentował się jako zwolennik wolnego handlu oraz trójstronnej umowy NAFTA.

„Oczywiście Lopez Obrador uważa, że brak umowy NAFTA jest lepszy niż zła umowa. Nie chcemy negocjować bilateralnych, osobnych umów z USA czy Kanadą. Chcemy umowy trójstronnej” – wyjaśniał Gerardo Esquivel.

Z sondażu agencji Bloomberg wynika, że Andres Manuel Lopez Obrador ma zdecydowaną przewagę nad rywalami w obliczu zbliżających się wyborów generalnych w Meksyku. AMLO może liczyć na 26 pkt proc. przewagi wobec kolejnego na liście kandydata z najwyższym poparciem.

Wybory generalne w Meksyku odbędą się 1 lipca. Wówczas Meksykanie wybiorą prezydenta, przedstawicieli do parlamentu oraz władz lokalnych.

>>> Czytaj też: Europa może zyskać nowy rynek. Meksyk wprowadza cła odwetowe wobec USA