Sieć 5G jest "krytycznie ważną infrastrukturą przyszłości" - powiedział we wtorek szef BND Bruno Kahl podczas posiedzenia Gremium Kontrolnego Parlamentu (PKGr), organu Bundestagu odpowiedzialnego za nadzór nad działaniami tajnych służb.

Przypomniał, że w Chinach firmy są zmuszane do ścisłej współpracy z rządem i w związku z tym nie można ich obdarzać koniecznym przy realizacji projektów 5G zaufaniem. Przedsiębiorstwa takie jak Huawei powinny być zatem wykluczone rozbudowy sieci - podkreślił.

Niemiecki rząd nie chce jednak z góry wykluczać chińskich firm i stawia na procedury zabezpieczające. Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) i Federalny Urząd Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (BSI) opracowały katalog wymagań wobec operatorów sieci telekomunikacyjnych. Wdrażany jest też system certyfikowania sprzętu używanego w newralgicznych punktach sieci.

Przed Chińczykami ostrzega tymczasem nie tylko BND, ale też niemiecki kontrwywiad, Urząd Ochrony Konstytucji (BfV). Podczas wtorkowego posiedzenia PKGr szef BfV Thomas Haldenwang poinformował, że liczba chińskich cyberataków w Niemczech wciąż rośnie. Podczas gdy wcześniej hakerzy z Państwa Środka interesowali się innowacyjnymi technologiami, to teraz próbują również wykradać informacje dotyczące polityki zagranicznej i gospodarczej rządu.

Oświadczenie Huawei

W reakcji na powyższą informację Polskiej Agencji Prasowej, Huawei przesłało następujące oświadczenie:

  • Wbrew twierdzeniom prezesa BND, Huawei Technologies nie jest firmą należącą do państwa, ale całkowicie prywatną, w całości należącą do pracowników. Huawei Technologies nie jest zależna ani od Komunistycznej Partii Chin ani od chińskiego aparatu bezpieczeństwa. Nie ma żadnych dowodów na te zarzuty i Huawei je zdecydowanie odrzuca;
  • W ciągu ostatnich trzech dekad Huawei obsługiwał trzy miliardy ludzi w 170 krajach na całym świecie. Firma ma doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie technologii 4G. Od lat współpracuje z 45 z 50 największymi operatorami sieci telekomunikacyjnych na świecie. Jako członek kilku globalnych organizacji zajmujących się standardami 5G, Huawei od samego początku był zaangażowany w bezpieczeństwo sieci 5G i dba o to, aby cyberbezpieczeństwo stanowiło integralną część tej technologii w trakcie jej wdrażania i rozwoju;
  • Podejście zaproponowane przez rząd niemiecki, które ustanawia jednolite standardy bezpieczeństwa dla wszystkich dostawców, jest z punktu widzenia Huawei właściwe. Podejście to zakłada, że wszyscy dostawcy technologii zostaną zaproszeni do udziału w przetargach na dostarczenie technologii 5G jeśli spełnią wymogi bezpieczeństwa i przejdą odpowiednie testy. Ten oparty na faktach i wspólnych standardach sposób ma szczególne znaczenie w rozwiązywaniu globalnych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem. Aktualizacje oprogramowania mogą i oczywiście będą podlegać nieustannym kontrolom ze strony operatorów sieci, audytorów i organów ds. Bezpieczeństwa IT i nie stanowią niekontrolowanych punktów wejścia na zagrożenia w obszarze cyberbezpieczeństwa.

>>> Czytaj też: Google więcej wydaje niż zarabia. Inwestorzy nie wiedzą, na co idą pieniądze