W wyniku fal tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża wokół Cieśniny Sundajskiej między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji, co najmniej 222 osoby zginęły, 843 zostały ranne, a 28 zaginęło. Cieśnina Sund między wyspami Jawa i Sumatra łączy Morze Jawajskie z Oceanem Spokojnym.

Prawdopodobną przyczyną tsunami były wstrząsy dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Anak Krakatau. Słup popiołu wzniósł się wówczas na wysokość 400 metrów. Władze ostrzegły, że nikt nie powinien zbliżać się do wulkanu na odległość mniejszą niż dwa kilometry.

Tsunami uderzyło ok. godz. 21.30 czasu lokalnego w sobotę (godz. 15.30 w Polsce).

W związku z kataklizmem polskie MSZ zaktualizowało ostrzeżenia dla podróżujących do Indonezji. Resort dyplomacji odradza podróżowanie na zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschodnia część Sumatry) i prowincji Banten (zachodnia część Jawy), które zostało zniszczone w wyniku tsunami.

Reklama

Ministerstwo na pozostałym terytorium Indonezji zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Jak wskazuje MSZ, Indonezja leży w strefie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia. "Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami (w wyniku tsunami z 2004 r. na Indonezji zginęło ponad 130 tys. osób)" - podkreśla resort.

Resort apeluje także o zgłaszanie podróży w systemie "Odyseusz". Dzięki rejestracji w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą MSZ będzie mógł podjąć kontakt z podróżującym, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. "System +Odyseusz+ umożliwi również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych" - zapewnia MSZ.

Informacje na temat systemu znajdują się na stronie internetowej: www.odyseusz.msz.gov.pl (PAP)