Nemeth oświadczył przez telefon ze Strasburga, gdzie obraduje Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, że jeśli stanowisko Komisji zawiera rekomendacje, które można zastosować w procesie tworzenia prawa, to rząd to uczyni.

Szef Komisji powiedział po wtorkowym posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego, że podkreślał, iż postanowienia pakietu „Stop Soros” nie są skierowane przeciw działalności humanitarnej, a władzom zależy na tym, by zapobiec wykorzystywaniu takiego pretekstu przez niektóre organizacje lub jednostki do wspomagania nielegalnej migracji.

Jak ocenił, rozwiązaniem jest zapisanie w prawie karnym kategorii wspomagania nielegalnej migracji. „Jest nadzieja, że rozpocznie się w Europie debata na temat tego, na ile to narzędzie możne stać się powszechne” – dodał.

Komisja Wenecka zaapelowała w piątek do Węgier o uchylenie pakietu "Stop Soros", którego niektóre zapisy, jej zdaniem, nadmiernie ograniczają prawa grup obywatelskich.

Reklama

Komisja wskazała, że choć wiele państw penalizuje takie działania, jak przemyt ludzi dla zysku finansowego, to nowa ustawa na Węgrzech nie czyni wyjątków dla grup udzielających pomocy humanitarnej i naraża je na postępowanie sądowe, "nawet jeśli działają w dobrej wierze i zgodnie z międzynarodowymi prawami, wspierając osoby ubiegające się o azyl lub innych legalnych migrantów".

Zgodnie ze znowelizowanym w ramach pakietu kodeksem karnym, osobom, które finansują wspomaganie bezprawnej imigracji albo prowadzą taką działalność regularnie, podobnie jak tym, którzy dopuszczają się tego w celu osiągnięcia zysku materialnego albo w pasie 8 km od granicy, będzie grozić kara do roku pozbawienia wolności.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)