Po spotkaniu z przewodniczącym Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Janem Hamaczkiem Babisz potwierdził, że koalicyjne ugrupowanie nadal domaga się, by szefem dyplomacji został jego obecny europoseł Miroslav Poche.

Niedzielne spotkanie premiera z prezydentem ma mieć charakter konsultacyjny. Nie będzie to zatem formalne przedstawienie głowie państwa ostatecznego składu rządu – mówili dziennikarzom po spotkaniu Babisz i Hamaczek. Premier powiedział, że ponieważ koalicyjny partner trwa przy kandydaturze Pochego, przedstawi go Zemanowi jako kandydata CSSD.

W sobotę jeszcze przed spotkaniem z Hamaczkiem premier napisał na Facebooku, że w związku ze sprzeciwem wobec kandydatury Pochego ze strony prezydenta, a także Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM), która ma wspierać mniejszościowy gabinet ANO i CSSD, nie przedstawi nazwiska europosła prezydentowi.

Reklama

Zdaniem Hamaczka, po niedzielnym spotkaniu premiera z prezydentem i przedstawieniu mu kandydatur na stanowiska ministerialne w nowym rządzie będą możliwe bezpośrednie rozmowy głowy państwa z przyszłymi ministrami. Według agencji CTK, politycy CSSD są przekonani, że spotkanie Zemana i Pochego powinno doprowadzić do rozwiania wątpliwości zgłaszanych przez prezydenta. Taką ewentualność wykluczył jednak prezydencki rzecznik Jirzi Ovczaczek. „Pan prezydent nigdy nie mianuje Miroslava Pochego ministrem spraw zagranicznych” – napisał na Twitterze.

Zdaniem Zemana, kandydat na ministra spraw zagranicznych w swych wypowiedziach w gorącym okresie kryzysu migracyjnego zbyt silnie akcentował konieczność przyjmowania imigrantów przez Czechy. Komentatorzy zwracają także uwagę na fakt, że Poche nie poparł Zemana w wyborach prezydenckich w styczniu bieżącego roku. Również premier Babisz uważa, że w trosce o państwo Poche powinien wycofać się.

Od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych Czechy nie mają rządu dysponującego wotum zaufania Izby Poselskiej. Jako lider najsilniejszego ugrupowania Babisz utworzył mniejszościowy rząd własnej partii, którego deputowani nie zatwierdzili i funkcjonuje on jako rząd w stanie dymisji. Po przeprowadzonym wśród członków CSSD referendum Hamaczek ogłosił w piątek, że socjaldemokraci są gotowi utworzyć koalicję rządową z ANO.

W 200-osobowej Izbie Poselskiej ANO i CSSD mają razem tylko 93 mandaty. By uzyskiwać większość w parlamentarnych głosowaniach, nowy koalicyjny rząd będzie musiał korzystać z zadeklarowanego już wsparcia ze strony KSCM.(PAP)

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)