Jak zaznaczono, powołując się na regulacje Instytutu Zdrowia Publicznego, zajęcia wznawiają sportowcy "1. i 2. kategorii" oraz drużyny seniorskie z najwyższych lig. Wszyscy będą musieli prowadzić specjalną dokumentację.

Powrót do szkolenia mają sportowcy, którzy otrzymali zgodę od Chorwackiego Komitetu Olimpijskiego lub Paraolimpijskiego, a także Federacji Sportu Głuchych.

Organizowanie treningów będzie dopuszczalne na obiektach sportowych, które spełniają warunki techniczne i bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o zasadę zachowania dystansu pięciu metrów między sportowcami, jak również 20 metrów kwadratowych na jednego zawodnika. W ćwiczeniach jednocześnie może wziąć udział pięć osób, wliczając jednego trenera. W obiektach sportowych muszą mieć oni zapewnione odpowiednie warunki higieniczne i bezpieczeństwa określone w obowiązujących instrukcjach.

Koniecznością będzie prowadzenie szczegółowej ewidencji treningów, tzn. zapisywanie informacji o uczestniczących sportowcach, trenerach, asystentach, ewentualnie innych osobach, a także miejscu szkolenia. Wszystko po to, aby ułatwić sprawdzenie kontaktów w przypadku zakażenia koronawirusem.

Reklama

W przypadku stwierdzenia gorączki u któregoś z zawodników, nie będzie on mógł trenować. Z kolei w sytuacji podejrzenia, że ktoś – już w czasie zajęć - ma objawy choroby układu oddechowego, wówczas trening zostaje przerwany, a pacjent skierowany do lekarza. Gdyby istniała potrzeba obecności lekarza podczas ćwiczeń, w razie bliskiego kontaktu ze sportowcem musi mieć sprzęt ochronny, tj. maskę połączoną z przyłbicą i jednorazowe rękawiczki.

Zawodnicy i trenerzy przyjeżdżają na zajęcia indywidualnie, prywatnymi samochodami, przebrani w odpowiednie stroje sportowe. W ten sposób unikną korzystania z tych samych szatni. Podczas treningów zaleca się zachowanie pięciometrowej odległości. Podkreślono, że w sportach kontaktowych, w których nie będzie możliwe zachowanie dystansu między trenerami i sportowcami, zaleca się, aby ten sam zawodnik i szkoleniowiec za każdym razem mieli razem treningi.

O ile to możliwe, szkolenie powinno odbywać się na powietrzu.

Wszelki sprzęt sportowy, piłki itd. po treningu muszą być zdezynfekowane.

Każdy sportowiec powinien mieć swoją plastikową butelkę z płynem, oznaczoną nazwiskiem. To samo dotyczy innych rzeczy w opisanej torbie.

Po treningu sportowcy i trenerzy mają się udać bezpośrednio do domu, bez korzystania z prysznica w klubie i bez wchodzenia do szatni. I znów muszą przestrzegać odległości, a obiekt opuszczać najlepiej osobno, jeden po drugim.

Po każdej sesji treningowej zamknięte obiekty sportowe powinny zostać zdezynfekowane.

Wcześniej o możliwościach powrotu sportowców do treningów poinformowano m.in. w Niemczech i Austrii. W sobotę premier Mateusz Morawiecki i minister resortu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan odmrażania polskiego sportu. W dniu 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe w Polsce. Za kilka tygodni, odpowiednio 29 maja i 12 czerwca, rozgrywki mają wznowić piłkarze ekstraklasy i żużlowa ekstraliga.(PAP)