Krajem najbardziej dotkniętym pandemią pozostają USA, gdzie zdiagnozowano 6 216 023 zakażenia, zmarło 187 791 osób, a odsetek przypadków śmiertelnych na 10 tys. chorych wynosi 5,75.

Na drugim miejscy znalazła się Brazylia, gdzie zainfekowanych koronawirusem jest 4 091 801 osób, a 125 502 chorych zmarło. Na 10 tys. przypadków zachorowań 5,99 proc. jest śmiertelnych.

Indie są trzecim krajem pod względem liczby zakażeń - 4 023 179 - ale odsetek przypadków śmiertelnych na 10 tys. chorych wynosi tam tylko 0,51 proc. Na Covid-19 zmarło tam 69 561 osób - pisze Reuters, który opiera swoje raporty na danych dotyczących pandemii przekazywanych przez poszczególne rządy.

Szef Sanofi France Olivier Bogillot powiedział w sobotę, że cena szczepionki na koronawirusa wyprodukowanej przez ten koncern nie powinna przekraczać 10 euro.

Reklama

Tymczasem angielsko-szwedzki koncern AstraZeneca ocenił wcześniej, że jej szczepionka będzie kosztować około 2,50 euro.

W piątek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział ponownie, że wszystkie państwa muszą połączyć siły w walce z pandemią koronawirusa, a "nacjonalizm szczepionkowy" tylko tę walkę przedłuży.

WHO i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) pracują wspólnie nad planem globalnej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Jednak pewne kraje zapewniły sobie własne dostawy szczepionek dzięki umowom dwustronnym.

Główna doradczyni naukowa WHO Soumya Swaminathan powiedziała, że żadna szczepionka na koronawirusa nie może zostać dopuszczona do globalnego obrotu bez wystarczających badań, które dowiodą jej skuteczności i bezpieczeństwa. (PAP)