"Mieliśmy dzisiaj nie tylko spotkania bilateralne, ale mieliśmy przede wszystkim dyskusję na forum, bardzo ciekawą dyskusję na temat przyszłości Unii Europejskiej. Dyskusję na temat europejskich aspiracji tych dwóch państw. Z całą mocą chce podkreślić, że Polska wspiera aspiracje europejskie i aspiracje euroatlantyckie Gruzji i Macedonii" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jeżeli UE ma się stawać silniejsza, musi się rozwijać terytorialnie

Jeżeli Unia Europejska ma się stawać coraz silniejsza, musi się rozwijać również pod względem potencjału terytorialnego i ludnościowego - powiedział we wtorek w Krynicy prezydent Andrzej Duda.

"UE chce być tym organizmem gospodarczym, które będzie mógł konkurować z największymi mocarstwami świata. Jeżeli Unia ma się stawać coraz silniejsza, musi się rozwijać również pod względem potencjału terytorialnego i potencjału ludnościowego. Czyli musi być nas w Unii coraz więcej, to jest warunek" - podkreślił Andrzej Duda po spotkaniach z prezydentami Gruzji i Macedonii.

"Jeżeli będzie się mówiło, że żadne nowe państwa nie będą mogły stać się członkami UE, to w tym momencie cały projekt UE znacząco straci na atrakcyjności" - ocenił. Według prezydenta, UE musi pokazać państwom aspirującym do członkostwa w jej strukturach, że warto się rozwijać i ubiegać o przynależność do Wspólnoty.

UE powinna wyciągnąć wnioski na przyszłość z Brexitu

Z Brexitu Unia Europejska powinna wyciągnąć wnioski na przyszłość, jeżeli chodzi o jej funkcjonowanie i o to, jakie reformy wewnętrzne są jej potrzebne - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, który bierze udział w XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Jak dodał "w Unii Europejskiej musi nas być coraz więcej". "Jeśli Unia nie będzie zostawiała drzwi otwartych, to jedyne, co będzie się przydarzało UE to Brexit" - powiedział Andrzej Duda po spotkaniach z prezydentami Gruzji i Macedonii.

We wtorek prezydent Duda otworzył XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy i - wraz z prezydentami Gruzji i Macedonii - wziął udział w panelu zatytułowanym "Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich". Uroczyście zainaugurował też na terenie Forum w Krynicy wystawę poświęconą Solidarności Walczącej; towarzyszył mu b. lider organizacji, marszałek senior Kornel Morawiecki.

Prezydent podkreślając, że jeden z pawilonów Forum poświęcony został Solidarności Walczącej, zauważył, że t en wielki ruch obchodzi rocznicę 35 lat od momentu swego powstania. "Bardzo mnie cieszy, że ci, którzy odwiedzają Forum krynickie, przede wszystkim goście zagraniczni, także i ten ważny element najnowszej historii Polski będą mogli tutaj zobaczyć. Dziękuję za tę inicjatywę" - mówił Duda.

>>> Czytaj też: "Alternatywa dla kremlowskiej produkcji". Litwa zwiększy liczbę kanałów polskiej telewizji