Politycy chcą, aby Chiny stały się być globalnymi liderem, a przemysł AI wytwarzający produkcję o wartości ponad 20 miliardów yuanów (59 miliardy dolarów) rocznie do roku 2025, stał się globalnym liderem. Główne obszary rozwoju to oprogramowanie i sprzęt AI, inteligentna robotyka i pojazdy oraz wirtualna rzeczywistość.

- Sztuczna inteligencja stała się nowym kierunkiem międzynarodowej konkurencji - stwierdza raport dla Rady Państwa. - Musimy podjąć inicjatywę, aby zdecydowanie przyspieszyć kolejny etap rozwoju AI, aby stworzyć nową przewagę konkurencyjną, otworzyć rozwój nowych gałęzi przemysłu i poprawić bezpieczeństwo narodowe – czytamy w dokumencie.

Plan wskazuje na ambicję Chin, aby stać się światową potęgą wspieraną przez koncerny, ośrodki badawcze i wojsko. Według raportu PwC w ubiegłym miesiącu, technologia ta będzie warta 15,7 biliona dolarów do roku 2030. To więcej niż obecna łączna produkcja Chin i Indii.

- Pozytywne skutki ekonomiczne mogą być znaczące -powiedział Kevin Lau, starszy ekonomista w Standard Chartered Bank w Hong Kongu. - Prosty fakt, że Chiny biorą udział w rozwoju sztucznej inteligencji i mają wyraźne cele rozwoju w ciągu następnej dekady, są z pewnością pozytywne dla ciągłego ulepszania sektora produkcyjnego i ogólnej transformacji gospodarczej – dodał.

Reklama

AI będzie miała znaczący wpływ na społeczeństwo i społeczność międzynarodową, według opinii Uniwersytetu Nauk Politycznych w East China i profesora prawa Gao Qiqi, opublikowanego w People's Daily, sztandarowej gazecie komunistycznej partii.

PwC stwierdził, że druga największa gospodarka świata przestawia się bardziej niż jakakolwiek inna na świecie na sztuczną inteligencję.

Kolejny raport Accenture i Frontier Economics w zeszłym miesiącu ocenił, że AI może zwiększyć roczny stopień wzrostu w Chinach o 1,6 punktu procentowego do 7,9 procenta do roku 2035 pod względem wartości dodanej brutto, ścisłej relacji do PKB, przynoszącego ponad 7 bilionów dolarów.

Dyrektywa Rady Państwa wezwała także przedsiębiorstwa z Chin, uniwersytety i siły zbrojne do ściślejszej współpracy w rozwijaniu technologii.

- Będziemy dalej wdrażać strategię integracji rozwoju wojskowego i cywilnego – czytamy w raporcie. - Naukowe instytuty naukowe, uniwersytety, przedsiębiorstwa i jednostki wojskowe powinny komunikować się i koordynować prace – stwierdza dokument.

>>>Czytaj więcej: Kiedy Polska była bogatsza od Hiszpanii?