Egzekucja Lai Xiaomina odbyła się w piątek „zgodnie z procedurami prawnymi i za zgodą Najwyższego Sądu Ludowego Chin” – podał „Renmin Ribao”, organ prasowy Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Chińskie media nie podały, w jaki sposób Lai został stracony. Zaznaczyły jednak, że przed egzekucją zezwolono mu na spotkanie z bliskimi krewnymi.

„Suma łapówek przyjętych przez Lai Xiaomina była bardzo wysoka, okoliczności przestępstwa były szczególnie poważne, a jego wpływ społeczny był szczególnie silny” – ocenił Najwyższy Sąd Ludowy, zatwierdzając karę śmierci.

Na początku stycznia sąd w mieście Tiencin uznał Laia za winnego przyjmowania łapówek, defraudacji a także bigamii. Według sądu Lai „postępował bezprawnie i był skrajnie chciwy”, a jego przestępstwa wyrządziły społeczeństwu „olbrzymie szkody”.

Reklama

W chińskich sądach odsetek wyroków skazujących przekracza 99 proc. i niezmiernie rzadko zdarza się, aby wyrok śmierci został uchylony. Władze nie ujawniają liczby egzekucji, ale według organizacji Amnesty International w Chinach wykonuje się ich co roku tysiące – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju.