„Głównym tematem spotkania premierów Białorusi i Rosji ma być wznowienie tranzytu rosyjskiej ropy do Europy oraz ustalenie mechanizmu rekompensat dla Białorusi” – poinformowała agencja Interfax-Zachód, zapowiadając rozmowy. Agencja powołała się na biuro prasowe białoruskiego premiera.

Zapowiedziano, że Rumas odbędzie z Miedwiediewem rozmowy w cztery oczy oraz w poszerzonym składzie.

Agencja przypomina, że ustalona przez wicepremierów Białorusi i Rosji, Ihara Laszenkę i Dmitrija Kozaka, „mapa drogowa” przewiduje, że „oczyszczenie białoruskiej części rurociągu biegnącego do granicy z Polską zostanie przeprowadzone przez Białoruś i Rosję bez udziału strony polskiej”.

Według tych ustaleń wznowienie dostaw „czystej” ropy na granicę z Polską powinno nastąpić nie później niż w połowie czerwca.

Wcześniej, pisze agencja, strona rosyjska liczyła, że to Polska odpompuje na swoją stronę część zanieczyszczonego surowca.

W celu oczyszczenia rurociągu rosyjski Transnieft ma wywieźć z terytorium Białorusi ponad 500 tys. ton zanieczyszczonej ropy do swojego terminalu pod Noworosyjskiem.

Z kolei przedstawiciele polskich i niemieckich rafinerii rozmawiali w czwartek z Rosjanami w Warszawie na temat wznowienia dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń. Ustalono, że dostawy mogłyby zostać wznowione po 9 czerwca; warunkiem jest przyjęcie reklamacji polskich i niemieckich rafinerii - przekazał PERN.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiadał początkowo, że dostawy do Polski przez rurociąg Przyjaźń zostaną wznowione 20 maja.

W poniedziałek wieczorem szef Biełnaftachimu oświadczył, że wznowienie tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń do Europy zależy nie tylko od Białorusi, ale także od „odpowiednich działań Polski i Ukrainy”.

O wznowieniu przesyłu ropy przez ukraińską Ukrtransnaftę w stronę Słowacji i Węgier poinformowano we wtorek.

>>> Czytaj też: Ropa na giełdzie paliw w USA drożeje