Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w czwartek w Petersburgu z prorosyjskim politykiem ukraińskim Wiktorem Medwedczukiem. Rozmowy odbyły się na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie.

Na spotkaniu, którego fragmenty pokazała telewizja Rossija 24, Putin powiedział, że kwestia "pełnowartościowego odbudowania" stosunków rosyjsko-ukraińskich jest dla Moskwy "nadzwyczaj ważna". Zapowiedział, że Rosja będzie współpracować z "każdą siłą polityczną", w tym z kierowanym przez Medwedczuka ugrupowaniem Platforma Opozycyjna – Za Życie, nad odbudowaniem "pełnoformatowych stosunków między Rosją i Ukrainą".

Rosyjski przywódca nawiązał do wcześniejszej wizyty Medwedczuka w Rosji z 10 lipca, gdy wraz z innym ukraińskim politykiem, Jurijem Bojką, spotkał się on z premierem Dmitrijem Miedwiediewem. "Wszystko, o czym pan rozmawiał z premierem rządu Rosji, przedstawicielami resortów gospodarki i energetyki, jest całkowicie możliwe do zrealizowania" - zapewnił Putin.

Na spotkaniu 10 lipca Miedwiediew proponował, by po wyborach na Ukrainie powrócić do kwestii gazowych pomiędzy oboma krajami. Wymienił możliwość utworzenia rosyjsko-ukraińskiego konsorcjum, które zarządzałoby rurociągami na terytorium Ukrainy, i zauważył, że odbiorcy gazu na Ukrainie "płacą o 25 procent więcej, niż mogliby płacić".

Putin w czwartek powtórzył stanowisko wyrażane przez Rosję, zgodnie z którym uregulowanie konfliktu w Donbasie wymaga bezpośrednich rozmów władz w Kijowie z przedstawicielami tzw. republik ludowych, donieckiej i ługańskiej. Ocenił, że żaden konflikt w historii współczesnej nie został rozwiązany bez podjęcia bezpośrednich rozmów pomiędzy stronami konfliktu. "Republiki ludowe" to struktury powołane przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie od 2014 roku trwa konflikt zbrojny. Rosja zaprzecza, by była stroną tego konfliktu.

Reklama

Dzień wcześniej, w środę, prezydent Rosji wydał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego. Dokument rozszerza zakres dekretu podpisanego w kwietniu, który przyznawał możliwość szybszego uzyskania paszportu Rosji mieszkańcom terytoriów kontrolowanych przez separatystów. Teraz o paszporty rosyjskie będą mogli ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy wcześniej mieszkali w Donbasie także w rejonach będących pod kontrolą ukraińskich władz centralnych.

Bojko i Medwedczuk odwiedzili Rosję także w okresie przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie w marcu br. Wtedy spotkali się z Miedwiediewem, nie informowano, czy odbyło się też spotkanie z Putinem. W rozmowach uczestniczył wówczas szef Gazpromu Aleksiej Miller. Komentatorzy oceniali wtedy, że spotkanie było sygnałem ze strony Rosji, iż to właśnie startujący w wyborach prezydenckich Bojko może uzyskać od niej korzystne porozumienia gospodarcze.

>>> Czytaj też: Rosyjski sektor zbrojeniowy tonie w długach. Nie stać go na zakup niezbędnych technologii