„Zapewniono nas o całkowitym poparciu. Istnieje zrozumienie, że niezbędne jest wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji” - powiedział po rozmowach Ołeksandr Danyluk, który doradza Zełenskiemu w kwestiach polityki zagranicznej i gospodarki.

Drugim doradcą, który uczestniczył w spotkaniu, był Rusłan Riaboszapka; odpowiada on w ekipie Zełenskiego za sprawy wewnętrzne i działania antykorupcyjne.

Danyluk poinformował dziennikarzy w Brukseli, że rozmowa z unijnymi ambasadorami dotyczyła przede wszystkim działań tzw. formatu normandzkiego. Są to rozmowy na temat uregulowania konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy, prowadzone przez Ukrainę, Niemcy, Francję i Rosję.

Reklama

„Naszym kluczowym priorytetem będzie odrodzenie i aktywizacja działań formatu normandzkiego” - powiedział Danyluk. Według doradcy nowy prezydent Ukrainy będzie chciał się także skupić na rozwiązaniu humanitarnych problemów mieszkańców Donbasu.

Ekipa Zełenskiego poinformowała, że Danyluk i Riaboszapka przeprowadzili rozmowy z doradcami dyplomatycznymi szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera oraz mają zaplanowane spotkanie z doradcami politycznymi przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Wcześniej w rozmowie z dziennikarzami Danyluk pytany był, czy podczas spotkania z ambasadorami omawiane były kwestie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do odbiorców w Europie Zachodniej.

„Na razie jest za wcześnie, by o tym mówić. Rozumiemy, że istnieje ogromne ryzyko utraty tranzytu. Teraz nie należy o tym rozmawiać, a więcej robić” - powiedział.

Danyluk poinformował także, iż podczas rozmów w Brukseli omówiono m.in. przygotowania do lipcowego szczytu Ukraina-UE oraz zaplanowanej w tym samym miesiącu konferencji w Toronto, która ma być poświęcona ukraińskim reformom. „Wołodymyr Zełenski najprawdopodobniej weźmie w niej udział” - powiedział doradca prezydenta elekta.

W ubiegły wtorek Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła ostateczne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich z 21 kwietnia. Zełenski, który w nich wygrał, otrzymał ponad 73 procent głosów. Za oficjalnego zwycięzcę wyborów Zełenski zostanie uznany w świetle prawa po opublikowaniu wyników wyborów w prasie rządowej i parlamentarnej, która ma na to czas do końca dnia 4 maja.

Kolejnym krokiem będzie ustalenie daty inauguracji prezydentury Zełenskiego w parlamencie. W związku z tym, że zaprzysiężenie powinno nastąpić w ciągu 30 dni od publikacji oficjalnych wyników wyborów, Zełenski powinien złożyć przysięgę prezydencką do 3 czerwca.

>>> Czytaj też: Zełenski: Po aneksji Krymu i agresji w Donbasie z Rosją łączy nas jedynie granica