Szef MSZ Słowenii Karl Erjavec powiedział w piątek w Moskwie, że nie odnosi się entuzjastycznie do nałożonych przez Unię Europejską sankcji, i wyraził przekonanie, że rozwiązywanie kryzysów międzynarodowych nie jest możliwe drogą restrykcji gospodarczych.

Jego zdaniem trudne kwestie można rozwiązywać tylko poprzez dialog.

"Jako minister spraw zagranicznych zupełnie nie jestem nastawiony entuzjastycznie do sankcji, jakie zostały wprowadzone przez UE, szczególnie w sferze gospodarki" - mówił Erjavec na spotkaniu przedstawicieli biznesu rosyjskiego i słoweńskiego. "Jestem przekonany, że nie możemy rozwiązywać kryzysu międzynarodowego w taki sposób, by wprowadzane były sankcje w sferze gospodarczej. Jest to zawsze wielka strata dla gospodarki, zarówno w Rosji, jak i w Słowenii" - mówił szef MSZ, cytowany przez media rosyjskie.

Erjavec zapewnił, że Słowenia z zadowoleniem przyjmuje inwestycje rosyjskie w jej gospodarkę. Kilka firm rosyjskich - wyjaśnił - zainwestowało kapitał w Słowenii w ramach trwającej tam obecnie prywatyzacji. Inwestycje z Rosji są "bardzo dobre, skuteczne" - ocenił i dodał, że również Słowenia inwestuje na rynku rosyjskim.

Również odbywający wizytę w Moskwie prezydent Słowenii Borut Pahor mówił na spotkaniu z biznesmenami, że Lublana jest nastawiona na współpracę gospodarczą z Rosją. "Naszą współpracę utrudniają obecnie pogorszone stosunki między UE i Rosją, dlatego Słowenia chce - i to jest powód mojej dzisiejszej wizyty - uczynić wszystko, co w naszej mocy, by aktywizować współpracę gospodarczą" - oświadczył.

Reklama

Pahor rozmawiał w piątek z prezydentem Władimirem Putinem, który podkreślił, że Rosja ceni nastawienie Lublany "na podtrzymywanie regularnego dialogu politycznego".

Putin poinformował po tym spotkaniu, że rosyjski koncern Gazprom pracuje wspólnie z partnerami ze Słowenii nad nowym kontraktem dostaw gazu do roku 2022. Przypomniał, że dostawy z Rosji zapewniają 70 proc. zapotrzebowania Słowenii na gaz. Wśród innych sfer współpracy wymienił transport i infrastrukturę. Poinformował, że omawiana jest obecnie możliwość udziału rosyjskich kolei RŻD w modernizacji słoweńskiej sieci kolejowej. "Chodzić może o inwestycję na dużą skalę, około miliarda euro" - podkreślił Putin.

Rosja jest dla Słowenii najważniejszym rynkiem spoza Unii Europejskiej. Minister Erjavec podczas swojej poprzedniej wizyty w Moskwie w czerwcu zeszłego roku zapowiadał, że celem Słowenii jest podniesienie wymiany handlowej z Rosją do 2 mld euro rocznie.

Z Moskwy Anna Wróbel