„Oczywiście w trakcie tego spotkania będzie mowa o więźniach politycznych. Jest to jedna z kwestii, które podnosimy w pierwszej kolejności” – powiedziała w poniedziałek.

Zerkal, cytowana przez państwową agencję informacyjną Ukrinform, zaznaczyła, że sprawa ukraińskich więźniów Rosji omawiana była podczas wizyty, którą przed spotkaniem Trumpa z Putinem złożył w Moskwie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

W ubiegłym tygodniu Biały Dom i Kreml poinformowały, że spotkanie przywódców odbędzie się 16 lipca w stolicy Finlandii, Helsinkach. Wcześniej Trump będzie uczestniczył w szczycie NATO w Brukseli w dniach 11-12 lipca.

Według ukraińskich władz w rosyjskich aresztach i więzieniach znajduje się około 70 Ukraińców, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo. Wśród nich jest Ołeh Sencow - ukraiński reżyser filmowy, aresztowany w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. Został on skazany na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że postawione Sencowowi zarzuty planowania działalności terrorystycznej zostały sfingowane. Sencow od 14 maja prowadzi głodówkę, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień wszystkich swoich rodaków.