"Wizytę wiceszefa KE Fransa Timmermansa zaplanowano w Polsce na 18 czerwca. Będzie to okazja do kontynuowania dialogu między Polską i Komisją Europejską w sprawie praworządności" – powiedziało PAP to źródło.

W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat reformy wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce; Timmermans ma wziąć w niej udział. Wiceszef KE, który już przebywa w Strasburgu, we wtorek uczestniczył w debacie poświęconej przygotowaniom do czerwcowego szczytu UE w Brukseli.

W Strasburgu jest też wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który spotka się z szefami głównych grup politycznych w europarlamencie. Tematem rozmów jest m.in. kwestia praworządności w Polsce.

"W Strasburgu nie zaplanowano spotkania Szymańskiego z Timmermansem, ponieważ wiceszef KE będzie w Polsce przyszłym tygodniu" – zaznaczyło źródło.

Timmermans: 18 czerwca będę rozmawiał o praworządności z premierem Morawieckim

18 czerwca przyjadę do Warszawy, by rozmawiać o praworządności w Polsce z premierem Mateuszem Morawieckim - napisał we wtorek na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Wcześniej informację o wizycie Timmmermansa przekazało PAP wysokiej rangi źródło dyplomatyczne w Brukseli.

"Wizytę wiceszefa KE Fransa Timmermansa zaplanowano w Polsce na 18 czerwca. Będzie to okazja do kontynuowania dialogu między Polską i Komisją Europejską w sprawie praworządności" – powiedziało PAP to źródło.

Szymański: Ruch w sprawie praworządności należy do KE

Dialog Polski z KE w sprawie praworządności trwa. Przedstawiliśmy bardzo konkretną ofertę. Teraz ruch jest po stronie Komisji Europejskiej - powiedział dziennikarzom w PE w Strasburgu wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Wiceminister był pytany o informacje medialne, jakoby dialog Polski z KE w sprawie praworządności został zerwany.

Jak zaznaczył Szymański, "nie ma sensu wyciągać tak daleko idących wniosków". "Ten dialog trwa. Ten kontakt trwa. My przedstawiliśmy bardzo konkretną ofertę. Zrealizowano bardzo konkretne rzeczy w polskim parlamencie. Teraz jest ruch po stronie Komisji Europejskiej" – zaznaczył.

Dodał, że ze strony KE jest jednak "deficyt reakcji na istotne rzeczy, które stały się w Polsce". Na tej podstawie – jak zaznaczył – można mieć przekonanie, że "ryzyko scenariusza negatywnego jest dzisiaj wyższe, niż jeszcze kilka tygodni temu".

Pytany o kwestię wizyty w Polsce wiceszefa KE Fransa Timmermansa odpowiedział, że jest on zawsze mile widziany w naszym kraju. "Kiedy wizyta zostanie przygotowana, (...) wtedy będziemy o niej informowali" – zaznaczył Szymański.

>>> Czytaj też: Imigranci to za mało. Rekrutowanie pracowników to coraz większe wyzwanie