Zespół ShopAlike.pl postanowił przyjrzeć się tematowi bliżej, w dość niecodzienny sposób. Przeanalizował zapytania dotyczące Polaków wpisywane w wyszukiwarce Google w 24 europejskich krajach w ich językach. Przy pomocy sugestii Google (a więc sugerowanych wyników pojawiających się, gdy wpisujemy hasło, którego szukamy), zebrał te najczęściej się powtarzające, które pokazują, jakich informacji na temat Polski i Polaków najczęściej szukają Europejczycy. W wynikach nie uwzględniono tych obraźliwych lub rasistowskich.

Czego jeszcze o sobie nie wiemy?

Wyniki zaskakują i są bardzo różnorodne. Niemców, Słowaków i Austriaków interesują anteny CB, które mamy na samochodach, Finów - czy w Polsce są sklepy irlandzkiej sieci Primark, Portugalczyków - czy jesteśmy Słowianami, Holendrów i Ukraińców - dlaczego jesteśmy piękni (to zapytanie szczególnie dotyczy Polek), Turcy zaś interesują się naszą historią (powstaniem Polski i jej okupacją). Nie brakuje też zapytań o bardziej stereotypową polską katolickość (Szwedzi), czy nasze legendarne umiejętności spożywania alkoholu (Francuzi). Pojawiają się także negatywne: Duńczycy chcą wiedzieć, czemu jesteśmy głupkami, Brytyjczycy, dlaczego Polacy są głośni, a Hiszpanie- dlaczego jesteśmy brzydcy (choć ci ostatni pytają też, czemu jesteśmy ładni). Wyniki potwierdzają też legendarną przyjaźń między Polakami i Węgrami, nieco mniej oczywistą z Czechami, a także trudne relacje z Rosjanami. Najbardziej egzotycznym jest natomiast norweskie zapytanie, czy Polacy mają króla.

Interaktywna mapa Europy

Reklama

Wszystkie wyniki zebrano w formie interaktywnej mapy Europy. Po kliknięciu na poszczególne kraje, pojawiają się najpopularniejsze zapytania dotyczące Polaków.

A co myślimy sami o sobie?

Warto wspomnieć, czego Polacy szukają na swój temat. I tu nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że obok zapytań “dlaczego Polacy nie chodzą na wybory?” oraz “dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę?” pojawiło się też wiele mówiące “dlaczego Polacy są najlepsi?”.