Po formalnym zatwierdzeniu budżetu w poniedziałek przez Radę UE, europarlament 540 głosami za, przy 77 przeciw i 70 wstrzymujących się przyjął go w piątek.

Europosłom w trakcie negocjacji udało się wzmocnić programy, które uważali za kluczowe dla pobudzenia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, odzwierciedlające szeroko uzgodnione priorytety UE, a mianowicie Cyfrową Europę (o 25,7 mln euro) i instrument „Łącząc Europę” (CEF) dla infrastruktury transportowej (o 60,3 mln euro).

Program „Prawa i wartości” otrzyma dodatkowe 6,6 mln euro, a Prokuratura Europejska (EPPO), organ unijny zajmujący się zwalczaniem przestępstw przeciwko budżetowi UE, otrzyma dodatkowe 7,3 mln euro.

Inne podwyżki środków na 2021 rok odzwierciedlają dopłaty do wybranych programów UE, które europarlament uzyskał w porozumieniu z Radą w sprawie kolejnego długoterminowego budżetu UE (WRF) na lata 2021–2027, zatwierdzonego 16 grudnia.

Reklama

Tak jest w przypadku programów Erasmus (o 175,1 mln euro więcej), Horyzont Europa (o 20 mln euro) i programu EU4Health, będącego odpowiedzią UE na pandemię Covid-19 (o 74,3 mln euro). Ponadto, środki na zobowiązania na pomoc humanitarną zwiększono o 25 mln euro, a na wsparcie południowego sąsiedztwa UE o 10,2 mln euro.

“Dzięki temu, że Parlament Europejski i państwa członkowskie zatwierdziły Wieloletnie Ramy Finansowe, czyli długoletni budżet UE na kolejne 7 lat, było możliwe dokończenie prac nad przyszłorocznym budżetem Unii. Cieszę się, że już od 2021 roku ważne programy europejskie takie jak Program UE dla Zdrowia, Erasmus+ czy Horyzont Europa będą miały zwiększony budżet, dzięki wcześniej wynegocjowanym podwyżkom w ramach Wieloletnich Ram Finansowych. Ponadto niezakłócana będzie kontynuacja wypłat dla rolników czy samorządów, w ramach polityki spójności” - powiedział europoseł Jan Olbrycht (PO), wiceprzewodniczący Grupy EPL i główny negocjator ds. budżetu z ramienia PE.

Z decyzji PE zadowolony jest też europoseł Bogdan Rzońca (PiS), który pracuje w komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego. "To jest dobry budżet. Zespół parlamentarny, który spierał się z Radą i Komisją Europejską o jego ostateczny kształt, wywalczył dodatkowe środki na różne flagowe programy, jak Łącząc Europę, Horyzont Europa czy na program zdrowotny. Wkrótce rozpoczynamy kolejną perspektywę finansową" - zaznaczył Rzońca w rozmowie z PAP.

Kościński: budżet Unii Europejskiej na rok 2021 jest korzystny dla Polski



Budżet UE na rok 2021 jest korzystny dla Polski. Przewiduje płatności na takim poziomie, który pozwoli na refundację zaplanowanych wydatków na projekty polityki spójności oraz rozwoju obszarów wiejskich - komentuje piątkową decyzję unijnego parlamentu szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Parlament Europejski w piątek przyjął budżet UE na 2021 rok. W przyszłym roku będzie on wynosił 164,3 mld euro w zobowiązaniach oraz 166,1 mld euro w płatnościach. Po formalnym zatwierdzeniu budżetu w poniedziałek przez Radę UE, europarlament 540 głosami za, przy 77 przeciw i 70 wstrzymujących się przyjął go w piątek.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w piątkowym komunikacie, budżet ten zapewni odpowiednie środki zarówno na realizację dotychczasowych polityk unijnych (w tym ważnych dla Polski polityki spójności i wspólnej polityki rolnej), jak i na nowe wyzwania, które wynikają z celów strategicznych UE na lata 2021-2027 (w tym usuwanie skutków pandemii koronawirusa).

Ministerstwo informuje, że do budżetu dołączono wspólną deklarację Rady i Parlamentu Europejskiego nt. płatności. Zobowiązuje ona Komisję Europejską do pilnego przedłożenia projektu budżetu korygującego - w przypadku spodziewanego przyspieszenia w realizacji projektów unijnych, a także Radę i Parlament Europejski do pilnego przeanalizowania tej propozycji i zaakceptowania zwiększenia płatności.

“Polska zabiegała o taką deklarację i jest to nasz sukces negocjacyjny” - czytamy w komunikacie resortu finansów.