Dezintegracja Europy i wzrost znaczenia Rosji. Prognozy Stratfor na 2017 rok

autor tekstu:KN  Reva Goujon  Źródło:Stratfor
02 stycznia 2017 godz: 06:40 | Aktualizacja: 2017-02-18 22:17:41.665367+01

Zmniejszenie zaangażowania USA na świecie, postępująca dezintegracja Europy i umocnienie rosyjskich wpływów. Oto najnowsze prognozy ośrodka Stratfor na 2017 rok.

1/7
Kapitol USA
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
1. Wycofanie się USA
2017 rok będzie czasem większego wycofania się Stanów Zjednoczonych. USA potrzebują złapać oddech po tym, jak wcześniej w zbyt dużym stopniu angażowały się w różne sprawy na świecie. Waszyngton pozwoli innym aktorom zatroszczyć się o sprawy bezpieczeństwa, a w to miejsce będzie chciał skupić się na kwestiach wewnętrznych, przede wszystkim na próbie ożywienia amerykańskiej gospodarki.

Polityka wycofania nie oznacza jednak ostrego zerwania z działaniami poprzedniej administracji. Barack Obama bowiem próbował zapobiec sytuacji, w której USA ponownie – poprzez swoje zbyt duże zaangażowanie na świecie - utknęłyby w sytuacji bez wyjścia. Jedyna różnica między podejściem Baracka Obamy a Donalda Trumpa jest taka, że ten pierwszy jeszcze wierzy, że kolektywny system bezpieczeństwa zapewni światu porządek. Tymczasem administracja Donalda Trumpa wskazuje na potrzebę rewizji tego podejścia.

Tak czy inaczej, o polityce wycofania łatwiej mówić, niż ją realizować, szczególnie wtedy, gdy jest się supermocarstwem.
statystyki

Komentarze (2)

  • graf(2017-01-03 13:57) Zgłoś naruszenie 23

    Nie miało być czasem odwrotnie? xD

    Odpowiedz
  • Ewiak Ryszard(2017-01-03 10:33) Zgłoś naruszenie 05

    "Dezintegracja Europy i wzrost znaczenia Rosji" - wskazuje na to także analiza biblijna. Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan. W ZSRR wprowadzono wówczas ateizm państwowy], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem" (Daniela 11:28,29a). Powrót Rosji w tym kontekście oznacza rozpad nie tylko UE, lecz także NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i powróci do sojuszu militarnego z Rosją. Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Wizja ta jest różnie komentowana. Jak widać, zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10). Dwóch ostatnich, istotnych szczegółów tego fragmentu tej wizji inni komentatorzy nawet nie próbowali wyjaśnić. Nie pasowały bowiem do ich ignoranckich interpretacji. O powrocie Rosji mówię od roku 1998. Wtedy zupełnie nic, oprócz analizy biblijnej, na to nie wskazywało. W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze