UE pokazuje nieudolność ws. praworządności. Tak samo było w przypadku Węgier [OPINIA]

autor tekstu:Paweł Marcisz  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
16 maja 2018 godz: 08:21 | Aktualizacja: 2018-05-16 08:21:10.873081+02Powrót do artykułu »

Rankiem 14 maja okazało się, że na razie spełzły na niczym negocjacje, które Komisja Europejska prowadzi z polskim rządem w sprawie wycofania wniosku o stwierdzenie ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę wartości unijnych. Stwierdzenie przez Radę UE tego ryzyka to unijna procedura, która co prawda nie pociąga za sobą skutków prawnych, niemniej jednak ma znaczenie wizerunkowe.

 • « wstecz
 • dalej »
1/1
Unia Europejska
mniejsze zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Unia Europejska
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (17)

 • Alfa(2018-05-16 08:56) Zgłoś naruszenie 1246

  Ale tendencyjny artykuł

  Odpowiedz
 • obserwator(2018-05-16 09:24) Zgłoś naruszenie 1187

  Autor artykułu mimo, że zajmuje się prawem europejskim nie dostrzega celu do którego dąży "elita" brukselska. Szanowny autor przedkłada prawa "wymyślone" przez biurokratów europejskich nad prawa stanowione przez demokratyczne społeczeństwa. Wniosek z tego następujący; autor stara się wprowadzić autorytarne rządy brukselskich "elit", których mandat będzie pochodził z nadania urzędniczego a nie wolnych demokratycznych wyborów obywateli. Czyli ZSRR - bis opakowany w nowoczesnym, kolorowym kartonie. Patrząc na kariery i przeszłość brukselskich elit (to byli zagorzali komuniści) nie powinno dziwić ich postępowanie ani cel, który chcą osiągnąć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tyran(2018-05-16 08:35) Zgłoś naruszenie 925

  "działanie już nie tylko jako platforma porozumień między państwami i wyraziciel ich woli, ale jako samodzielna reprezentacja obywateli – również przeciw ich własnym państwom." Brzmi jak Rosyjskie usprawiedliwienie dla okupacji Krymu.

  Odpowiedz
 • kw(2018-05-16 09:46) Zgłoś naruszenie 327

  Co za antypolski artykuł.

  Odpowiedz
 • Hahaha(2018-05-16 10:23) Zgłoś naruszenie 262

  Niechże autor wprost poda konkretną i jednoznaczną podstawę prawną ingerowania KE w system wymiaru sprawiedliwości krajów członkowskich UE. Albo taką podstawę do tworzenia jakiegoś miernika praworządności odnośnie tych krajów i to jeszcze przy wszystkich różnicach w ich systemach sprawiedliwości. Jak można kwestię zarobków sędziów w Por odnosić do działań mających naprawić to co nie było naprawiane od ćwierć wieku mimo zmian ustrojowych i jeszcze opatrywac to jako upoważnienie KE do wyznaczania co mieści się w standardzie praworządności a co nie. Przecież goście z KE i nasi "rodzimi moskale" nawet nie są w stanie zrozumiale wskazać jakie to zapisy np. Konstucji itp. naruszono. No to może oprzyjmy miernik praworządności o ilość skarg do ETS itp. - w takim wypadku Niemcy powinny się już z UE dawno wynosić... I te rytualne zwroty typu "radykalna prawica" - ale wystarczy sprawdzić autora i fundację i już się wszystko rozjaśnia. Generalnie wielkie nadzieje ma autor na to, że KE dalej będzie próbowała poniewierać Polską. Ale czas leci i nowy skład KE i PE będzie już najpewniej wyraźnie inny od obecnego. Może po prostu warto ich przeczekać przy okaxji strasząc wetem dot. budżetu.

  Odpowiedz
 • kons-TY-tuc-JA(2018-05-16 11:56) Zgłoś naruszenie 132

  Nie sądziłem, że są ludzie tak bardzo zwichrowani jak Paweł Marcisz. Trzeba zapamiętać to nazwisko.

  Odpowiedz
 • Polonus(2018-05-16 10:16) Zgłoś naruszenie 62

  ...z tymczasowego punktu widzenia nie mającej pojęcia o Polsce tzw.Unii.. tak. Ale jak to wygląda z punktu widzenia Polski?

  Odpowiedz
 • Karol(2018-05-16 10:29) Zgłoś naruszenie 618

  Trojpodzial wladzy jest obecnie systematycznie niszczony na rzecz prymatu egzekutywy i nieskrepowanego sprawowania wladzy w kazdej dziedzinie. Ostania nadzieja jest poziom etyki zawodowej sedziow, sadzacych wedlug wlasnego sumienia i jeszcze wiazacej konstytucji a nie wytycznych polityki. Niestety, nie ma wyraznego sprzeciwu spoleczenstwea obywatelskiego wobec tej destrukcji, co pozwala watpic w jego istnienie. Niezaleznie od reakcji UE jestesmy sobie winni przywrocenia zasad praworzadnosci, jesli chcemy odzyskac wizerunek w miare cywilizowanego kraju. Obecnie ten image jest fatalny i niezwyklw szkodliwy dla polskiej racji stanu i interesu narodowego. Jego odbudowa bedzie w duzym stopniu zalezec od sposobu, w jakim powrocimy do zasad praworzadnosci z rozliczeniem odpowiedzialnych za ten ewidentny zamach na porzedek konstytucyjny wlacznie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • asdf(2018-05-16 17:57) Zgłoś naruszenie 52

  Typ ma nadzieje że po takich artykułach ktoś z Brukseli poklepie go po pleckach i przyjmie do swojej świty nierobów finansowanych przez Europejczyków. Życie w wieży z kości słoniowej daleko od biedoty i zmartwień które sami fundują swoimi nieudolnymi rządami.

  Odpowiedz
 • werter(2018-05-16 15:37) Zgłoś naruszenie 52

  Co trzeba miec w glowie aby napisać takiego gniota???? Trzeba zapamiętać nazwisko autora tych bredni...

  Odpowiedz
 • Witold(2018-05-16 10:17) Zgłoś naruszenie 421

  Pod znieczuleniem wzrostowej gospodarki i programu 500 plus, Polska osłabiła swoją demokracje. I nie zrobiła nam tego Rosja, Bruksela czy Berlin. To MY Polacy sami sobie zrobiliśmy tą przykrość. Biznes powinien być w dystansie od polityki. Tak samo wymiar sprawiedliwości. Politycy, którzy tak głęboko wchodzą w biznes (spółki z udziałem skarbu państwa ) i wymiar sprawiedliwości będą bali się demokratycznej weryfikacji. Pseudo demokracje przez dziesięciolecia utrzymywały się w Korei, Japonii, Meksyku, w Polsce w okresie rządów Piłsudskiego czy PRL też obowiązywała jakaś formuła demokratyczna. Casus Trybunału Konstytucyjnego w przyszłości ułatwi wprowadzenie w Polsce rządów wojskowych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czas na zmianę(2018-05-16 12:56) Zgłoś naruszenie 212

  PiS awanturuje sie z naszą Unią kosztem Polski i Polaków

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze