Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza, zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza, zwiększona obecność wojskowa w Polsce, to tematy, które prezydent Andrzej Duda będzie chciał poruszyć podczas rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski poinformował wcześniej w piątek, że prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu. Jak mówił, datę poda Biały Dom, ale zapewne odbędzie się ona po 10 czerwca.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że szczegóły, co do terminu i programu wizyty w Waszyngtonie przedstawi strona amerykańska, która będzie gospodarzem. Wyraził nadzieję, że spotkanie uda się połączyć z planowaną na czerwiec wizytą gospodarczą prezydenta w USA dot. energetyki i biznesu.

Szczerski poinformował dziennikarzy, że pod koniec maja udaje się do Waszyngtonu, aby ustalić "merytoryczną i polityczną" treść rozmów.

Pytany, jakie tematy podczas spotkania chciałby poruszyć Andrzej Duda, minister powiedział, że będzie to "kwestie Trójmorza i amerykańskiej obecności biznesowej w infrastrukturze energetycznej, transportowej, telekomunikacyjnej krajów naszego regionu, ale także dwustronna współpraca energetyczna i biznesowa polsko-amerykańska".

Reklama

Jak podkreślił, oczywistym tematem rozmowy jest także kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce. "Te rozmowy się toczą, chcielibyśmy, żeby je skonkludować w ciągu kilku najbliższych miesięcy tak, aby można było ogłosić model zwiększonej amerykańskiej (wojskowej) obecności w Polsce i harmonogram wdrażania" - poinformował Szczerski. Dodał, że prezydenci będą też zapewne rozmawiać o zakupie amerykańskiego uzbrojenia dla Polski.

Szczerski był też pytany, czy rozmowy mogą też dotyczyć przyjętej przez Kongres i podpisanej w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa Ustawy o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447). Ustawa dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

"Jeśli będą takie pytania, my będziemy spokojnie wyjaśniać stanowisko polskie, że ta kwestia jest w polskim rozumieniu zamknięta" - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Jak wskazał, tematem rozmowy prezydentów będzie też problematyka międzynarodowa. "Polska dzisiaj aktywnie uczestniczy w polityce międzynarodowej" - powiedział minister.

Szczerski podkreślił, że podczas wizyty w Białym Domu, Andrzej Duda potwierdzi również zaproszenie dla prezydenta USA, do udziału w Polsce we wrześniowych obchodach wybuchu II wojny światowej.

>>> Czytaj też: Zderzenie cywilizacji to fakt? Taka narracja osłabia USA i jest na rękę Chinom [OPINIA]