"Jutro postaramy się wyjaśnić z nim (Pompeo - dop. red.), jak Amerykanie chcą wyjść z tego kryzysu, który został wywołany ich jednostronnymi działaniami. Liczę na otwartą rozmowę z moim kolegą" - powiedział Ławrow w poniedziałek na konferencji prasowej z szefem MSZ Chin Wangiem Yi.

Chiny i Rosja są przekonane o wadze utrzymania porozumienia nuklearnego z Teheranem - zapewnił szef rosyjskiego MSZ. Na poniedziałkowych rozmowach rosyjsko-chińskich ministrowie potwierdzili, że oba kraje uznają "jednostronne sankcje Waszyngtonu" przeciwko Iranowi za "nielegalne" - relacjonował. Ocenił, że Teheran "nadal jest zaangażowany" na rzecz porozumienia, ale - według Ławrowa - oczekuje tego samego od partnerów europejskich. "Rosja będzie dążyć do tego, by inni uczestnicy porozumienia (...) wykonali swoją część ustaleń" - mówił szef MSZ.

Ławrow wyraził przypuszczenie, że na rozmowach w Brukseli w poniedziałek Pompeo będzie wywierał presję na kraje europejskie.

Chiny i Rosja były wśród światowych mocarstw, które negocjowały zawarte w 2015 roku z Teheranem porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego. USA, które także były sygnatariuszem porozumienia, wycofały się z niego w 2018 roku. Stronami umowy były trzy kraje europejskie: Francja, Niemcy i W. Brytania.

Ławrow zapowiedział także w poniedziałek, że chce rozmawiać z Pompeo 14 maja o przedłużeniu układu rozbrojeniowego, tzw. nowego START, zawartego przez Rosję i USA w 2010 roku; traktat ten wygasa w 2021 roku. Minister zauważył, że prezydent USA Donald Trump wyraził zainteresowanie włączeniem Chin do dialogu między USA i Rosją na temat ograniczenia strategicznych zbrojeń ofensywnych, jednak - jak wskazał - "na razie nie ma żadnych rozmów" na ten temat.

Wang na konferencji prasowej podkreślił, że "Chiny nie są zainteresowane i nie widzą konieczności" w przyłączaniu się do rozmów pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem na temat rozbrojenia nuklearnego.

>>> Czytaj też: Szef dyplomacji USA odwiedzi Rosję we wtorek. Pompeo spotka się z Ławrowem w Soczi