W sondażu przeprowadzonym przez amerykańskie radio i telewizję publiczną wspólnie z ośrodkiem badawczym Marist College senator Warren wyprzedziła nawet prowadzącego dotychczas w sondażach byłego wiceprezydenta Joe Bidena.

Wyniki tego badania zostały opublikowane w środę, w przeddzień planowanej na czwartek wieczór w Houston (Teksas) debaty telewizyjnej z udziałem dziesięciorga kandydatów do otrzymania nominacji Partii Demokratycznej.

W cytowanym sondażu 75 proc. badanych członków i sympatyków Partii Demokratycznej - o 22 pkt proc. więcej niż w styczniu br. - wyraziło dobrą opinię o Warren - obecnej senator ze stanu Massachusetts.

Z kolei dobrą opinię o Bidenie zadeklarowało 71 proc. badanych - o 5 pkt proc. mniej niż w styczniu b.r.

Wśród ogółu amerykańskich wyborców nadal ze wszystkich kandydatów do otrzymania nominacji Demokratów Biden jest najbardziej znany i poważany.

Jednocześnie w innym sondażu, dziennika "Washington Post" i telewizji ABC, którego wyniki opublikowano w ubiegłą niedzielę, Biden uzyskał 29 proc. poparcia - o 1 pkt proc. mniej niż w lipcu, jednak o 10 pkt proc. więcej niż senator Bernie Sanders i o 9 pkt proc. więcej niż Warren.

Także w badaniach opinii publicznej sieci CNN, których wyniki zostały opublikowane w środę wieczorem, Biden - mimo widocznego w ciągu ostatnich tygodni spadku poparcia - był najbardziej popularny wśród wyborców, zamierzających głosować w prawyborach Partii Demokratycznej.

Biden w sondażu CNN uzyskał poparcie 24 proc. badanych - o 5 pkt proc. mniej niż jeszcze trzy tygodnie temu, jednak o 6 pkt proc. więcej niż Warren, która w badaniach CNN "przeskoczyła" ostatniego obecnie na podium Sandersa.

Zdaniem politologów stały wzrost popularności senator Warren w ostatnich miesiącach wzmacnia jej pozycję przed czwartkową, kolejną debatą telewizyjną, podczas której 70-letnia Warren, w przeszłości wykładowczyni prawa i adwokatka specjalizująca się w procesach o bankructwo, zmierzy się przed kamerami z Bidenem.

76-letni Biden, zanim został wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy (2009-2017), był jednym z najbardziej cenionych ustawodawców Partii Demokratycznej na Kapitolu. "Wydaje się, że Elizabeth Warren jest blisko odegrania znaczącej i poważnej roli w rywalizacji (o nominację)" – powiedział dyrektor Marist College Lee Miringoff, omawiając w radiu NPR wyniki sondażu.

Zwrócił uwagę, że sympatie elektoratu Partii Demokratycznej nie znajdują odzwierciedlenia wśród ogółu amerykańskich wyborców, którzy nie przejawiają entuzjazmu wobec żadnego z kandydatów ugrupowania. Wśród ogółu wyborców zarejestrowanych do głosowania Biden uzyskał pozytywną opinię 45 proc. badanych, a negatywną - 46 proc.; z kolei pozytywną opinię o Warren wyraziło 41 proc. ankietowanych, a negatywną - 42 proc. wyborców.

Dyrektor Marist College wskazał, że badania kierowanego przez niego instytutu, podobnie jak inne ostatnie sondaże, unaoczniają, że dla członków i sympatyków Partii Demokratycznej coraz większe znaczenie odgrywa zdolność ich kandydata do pokonania obecnego republikańskiego lokatora Białego Domu Donalda Trumpa, a nie fakt, czy poglądy kandydatów są zgodne z ich własnymi przekonaniami.

W badaniach "WP" i ABC zadeklarowało tak 51 proc. ankietowanych. W badaniach NPR/PBS/Marist College takie stanowisko zajęło z kolei 58 proc. badanych demokratów - o 12 pkt proc. więcej niż w czerwcu.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ ulb/ mal/

arch.