Technologia Huawei mogłaby zostać przez Pekin wykorzystana jako "koń trojański", by podważyć bezpieczeństwo narodowe Kanady - powiedział O'Brien w sobotę, cytowany przez agencję The Canadian Press.
"(...) Będą znali każdy wpis w historii medycznej, wszystkie dane bankowe, każdy post na mediach społecznościowych - będą wiedzieli wszystko o każdym Kanadyjczyku - stwierdził. - Przy tym, co robią Chińczycy, to co robi Facebook i Google wygląda jak dziecinne igraszki, jeśli chodzi o zbieranie informacji o ludziach".
Jak dodał, dane o obywatelach kanadyjskich pozyskane z sieci 5G mogłyby zostać przez Chiny użyte w celu wysyłania im spersonalizowanych wiadomości tekstowych, by wpłynąć na ich decyzje wyborcze.
>>> Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie największą szansą Chin na prześcignięcie USA. Stoimy na krawędzi nowej ery
Dopuszczenie do takiej sytuacji mogłoby mieć wpływ na uczestnictwo Kanady w sojuszu Pięciorga Oczu - ostrzegł doradca prezydenta Trumpa.
Kanada ma bardzo napięte relacje z Chinami odkąd w grudniu 2018 r. na wniosek USA aresztowano w Vancouver dyrektor finansową Huawei Meng Wanzhou. Niedługo potem w Chinach zatrzymano pod zarzutem szpiegostwa dwóch obywateli Kanady, Michaela Spavora i Michaela Kovriga. Chiny wstrzymały też import kanadyjskiego rzepaku i mięsa. Ten ostatni został wznowiony na początku listopada.
Jednocześnie Ottawa znajduje się pod presją ze strony Waszyngtonu, by zakazać Huawei udziału w budowie infrastruktury 5G. Decyzja, która miała zapaść w tym roku, została przez rząd premiera Justina Trudeau przełożona na okres po październikowych wyborach, ale z nieoficjalnych informacji prasowych wynika, że nie należy się jej spodziewać w bieżącym roku.
Jak na początku miesiąca napisał dziennik "The Globe and Mail", badające temat dwie kanadyjskie agencje wywiadowcze nie zgadzają się co do zagrożenia związanego z Huawei. Według cytowanej przez gazetę osoby zbliżonej do sprawy, wywiad kanadyjski (Canadian Security Intelligence Service) chce zakazu, z kolei agencja specjalizująca się w bezpieczeństwie elektronicznym (Communications Security Establishment) uważa, że odpowiednia kontrola wystarczy, by zniwelować potencjalne ryzyko.
Odbywające się w tym roku po raz 11. doroczne forum w Halifax, stolicy kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja, zgromadziło ok. 300 uczestników z 70 krajów. W sobotę w ramach forum przyznano społeczeństwu Hongkongu nagrodę im. Johna McCaina (John McCain Prize for Leadership in Public Service), w uznaniu walki o prawa obywatelskie i reformy demokratyczne.
Polskę reprezentuje szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Rajmund Andrzejczak, który w sobotę wziął udział w panelu na temat uczestnictwa w sojuszach i ich znaczenia dla bezpieczeństwa. Wśród uczestników jest też dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Sławomir Dębski, stały przedstawiciel RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jakub Wiśniewski oraz prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.
>>> Czytaj też: Co trzeszczy w NATO? "Amerykanie też nas krytykują, choć nie robią tego publicznie" [WYWIAD]
ikir(2019-11-24 20:04) Zgłoś naruszenie 131
Nie tylko może zostać tak wykorzystana, ale napewno zostanie tak wykorzystana. Nie mam problemu żeby wydać miesięcznie kilka zł więcej na usługi telefoniczne, jeśli tylko infrastruktura będzie oparta na zachodnim sprzęcie, a nie chińskim.
OdpowiedzTerminator(2019-11-24 18:21) Zgłoś naruszenie 20
W Polsce również!!! LoooooooooooooooooL.
OdpowiedzTerminator(2019-11-24 18:22) Zgłoś naruszenie 10
W Polsce również!! LoooooooooooooooooL.
OdpowiedzTom-ch(2019-11-25 08:16) Zgłoś naruszenie 00
Dla najlepsza byłaby współpraca ze SZWEDAMI
OdpowiedzTom-ch(2019-11-25 08:15) Zgłoś naruszenie 00
Z tego co wiem angole wybrali Kitajców więc my nie powinniśmy się oglądać na USA tylko kupić co dobre i tanie
Odpowiedz