"Sto zamówionych autobusów to pojazdy dwunastometrowe, a pięćdziesiąt to autobusy przegubowe. To największy kontrakt na jednorazową dostawę autobusów na Litwie od 1990 roku. Zamówienie dla litewskiej stolicy obejmuje dostawę wraz z finansowaniem 100 nowych Solarisów Urbino 12 oraz 50 sztuk Urbino 18 nowej generacji o łącznej wartości ponad 40 mln euro" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z warunkami podpisanej umowy, pierwsze autobusy wyjadą na ulice Wilna w marcu 2018 r., natomiast cała dostawa ma zostać zrealizowana do końca przyszłego roku. Finansowanie zapewnia lokalny bank Luminor, podano także.

"Jesteśmy dumni z naszego wkładu w modernizację floty autobusów w Wilnie. Pierwsze Solarisy Trollino przyjechały tu w 2004 roku, osiem lat później pojawiły się ekologiczne autobusy napędzane gazem ziemnym, a już niedługo dostarczymy mieszkańcom Wilna aż 150 autobusów Urbino najnowszej generacji. To najnowsze zlecenie otwiera nowy rozdział w historii relacji Solarisa z największym miejskim przewoźnikiem autobusowym na Litwie" - powiedział wiceprezes odpowiedzialny za sprzedaż i after sales Zbigniew Palenica, cytowany w komunikacie.

To pierwsze w historii Wilna zamówienie na Solarisy z napędem konwencjonalnym. Dotychczas mieszkańcy Wilna mieli możliwość podróżowania piętnastometrowymi trolejbusami Trollino oraz Urbino 12 w wersji CNG. Podpisana dzisiaj rekordowa umowa ze stołecznym przewoźnikiem sprawi, że w nadchodzącym roku liczba autobusów Solaris na Litwie wyniesie prawie 350 sztuk. Dodatkowo w trakcie trwania jest procedura przetargowa na dostawę 41 trolejbusów dla Wilna, gdzie Solaris jest jedynym oferentem, przypomniano.

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw na świecie blisko 15 000 pojazdów.