Za inwestycję odpowiada samorząd powiatu jarosławskiego, a partnerem są miasto Jarosław oraz gmina Pawłosiów.

Jak poinformował PAP starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, budowa łącznika wkracza w decydującą fazę.

Starosta zaznaczył, że dzięki budowie łącznika z autostradą A4 powiat będzie znacznie lepiej skomunikowany. „Zwiększy się również komfort jazdy poprzez znaczącą poprawę stanu technicznego drogi powiatowej, które w ramach inwestycji będzie wyremontowana” - zaznaczył.

Łącznik będzie biegł drogą powiatową nr 1725R Jarosław-Pawłosiów do autostrady A4, a rozpocznie się od ulicy Pawłosiowskiej w Jarosławiu. Ogółem do przebudowy przewidziano blisko 5 km drogi powiatowej. Powstanie też rondo na skrzyżowaniu ul. Pawłosiowskiej z ul. Strzelecką.

Chrzan podkreślił, że budowa łącznika to jedna z wielu tegorocznych inwestycji na drogach powiatowych. „Ogółem planujemy wydać na tego typu inwestycje 25 mln zł, znaczną część tych pieniędzy udało nam się pozyskać spoza budżetu powiatu” – zaznaczył.

Projekt pn. „Poprawa powiązań komunikacyjnych powiatu jarosławskiego poprzez przebudowę dróg powiatowych Nr 1725 R Jarosław - Pawłosiów, Nr 1725 R ul. Pawłosiowska pomiędzy autostradą A4 a miastem Jarosław” kosztować będzie 6,5 mln zł. W 85 proc. inwestycja finansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Budowa jarosławskiego łącznika jest jedną z sześciu podobnych inwestycji, które wybrał zarząd województwa podkarpackiego do dofinansowania z RPO. Inwestycje te dotyczą budowy lub przebudowy dróg powiatowych i gminnych, które stanowią bezpośrednie połączenie np. z siecią dróg TEN-T (np. autostrada A4) lub przejściami granicznymi. (PAP)

autor: Wojciech Huk