Wojewoda mazowiecki zwołał we wtorek konferencję prasową, by poinformować o dotyczącej województwa mazowieckiego liście podstawowej wniosków, zakwalifikowanych w naborze o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności regionów przez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. O programie tym w poniedziałek informował premier Mateusz Morawiecki.

Wojewoda powiedział, że na liście wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się 34 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 47 mln 808 tys. 607 zł.

W ramach środków pochodzących z dofinansowania w województwie mazowieckim ma być wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych 51,52 km dróg gminnych i prawie 22,28 km dróg powiatowych - informował. Ponadto powstanie 23,20 km nowych dróg pieszych i pieszo-rowerowych.

W sumie z tej kwoty ma być wybudowanych 7,47 km dróg gminnych i 327 m nowych dróg powiatowych, natomiast przebudowanych lub wyremontowanych ma być 44,05 km dróg gminnych i 21,95 km dróg powiatowych.

W sumie wartość tych zadań, łącznie z dofinansowaniem ze strony samorządów, to 79 mln 843 tys. 477,41 zł. "To jest potężna kwota" - podkreślał wojewoda. "Chciałbym podziękować samorządom, że złożyły te wnioski" - dodał, zwracając uwagę na to, że to dobry przejaw współpracy między rządem, a samorządem.

Sipiera przypomniał, że to dopiero początek, a na jesieni ma być przedstawiony program, zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego, przeznaczenia 5 mld zł na lokalne inwestycje drogowe.

Jak wynika z przedstawionej na konferencji listy, dzięki przyznanym środkom będą mogły być zrealizowane przebudowy lub budowy dróg w gminach i miastach: Ząbki, Ostrów Mazowiecka, Stara Biała, Siedlce, Ostrołęka, Bulkowo, Mszczonów, Sokołów Podlaski, Pułtusk, Sarnaki, Tarczyn, Gostynin, Zbuczyn, Wieniawa, Gąbin, Goszczyn, Gózd, Kobyłka, Nowe Miasto nad Pilicą, Sobolew, Stara Błotnica, Trojanów, Stanisławów, Gniewoszów, Raszyn, Jedlińsk, Obryte, Górzno, Dąbrówka, Garwolin Wieś, Łochów oraz na terenie powiatów grójeckiego i przysuskiego.

W informacji przypomniano, że ramach całego programu rząd wesprze w sumie 433 inwestycje samorządowe w drogi lokalne na kwotę 500 mln zł. Inwestycje obejmą 561 km dróg gminnych i powiatowych, 26 mostów, 230 kilometry chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych, 300 bezpiecznych przejść dla pieszych.

Na konferencji prasowej Sipiera odniósł się także do tablicy postawionej przez władze Warszawy przy ul. Rosoła na Ursynowie w Warszawie - "inwestycja wstrzymana - decyzja wojewody nr...". Podkreślał, że decyzja o wstrzymaniu nie była spowodowana "brakiem przecinków lub kropek", ale wynikała z "bardzo poważnych, rażących naruszeń prawa" i istotnych wad prawnych. Mówił, że "jeżeli ktoś robi drogę, a nie ma badań, jeśli wlicza działki, które nie powinny być w tym obrębie", to taka inwestycja nie powinna być realizowana do czasu naprawienia wad.

Postawienie przez władze Warszawy tablicy nazwał "happeningiem". "Czym będzie bliżej wyborów samorządowych, tym tego typu happeningów będzie więcej" - komentował wojewoda. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz