„Już przy pierwszych roztopach znacznie wzrasta liczba zgłaszanych szkód komunikacyjnych, spowodowanych wpadnięciem w dziurę. Najczęstsze uszkodzenia pojazdu to problemy z zawieszeniem, a w szczególności układem jezdnym oraz amortyzatorami. Uszkodzeniom ulegają również felgi i opony, które odkształcają się lub pękają pod wpływem uderzenia” – mówi Tomasz Piotrowski z Sopockiego Instytutu Ubezpieczeń.

Jeśli jednak spotka już nas przykra niespodzianka związana z wpadnięciem w dziurę, ekspert radzi, co należy po kolei zrobić, aby móc ubiegać się o odszkodowanie:

1. Zatrzymaj się i zrób zdjęcie

Zrób zdjęcia i dołącz je do dokumentacji, którą skompletujesz. Jeśli nie jedziesz sam, spisz zeznania pasażerów, którzy z Tobą podróżowali lub innych osób, które były świadkami zdarzenia.

Reklama

2. Zawiadom policję

Poproś o interwencję Policji i przyjazd na miejsce zdarzenia w celu sporządzenia stosownej notatki policyjnej wraz z opisem uszkodzeń auta.

3. Sprawdź, kto jest zarządcą drogi

W tym celu skontaktuj się z Urzędem Gminy, Powiatu lub Województwa i dowiedz się dokładnie, kto jest zarządcą drogi i odpowiada za ten jej odcinek. Właścicielem drogi może być Gmina, Powiat, Województwo, lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Z reguły każdy zarządca dróg posiada ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej z tytułu prowadzonej działalności, co oznacza, że po rozpatrzeniu roszczenia to Ubezpieczyciel podejmuje decyzję o ewentualnej wypłacie odszkodowania na rzecz poszkodowanego.

4. Złóż roszczenie z tytułu uszkodzenia auta

Wypełnij stosowny formularz wskazany przez zarządcę dróg. Z reguły wzory formularzy publikowane są na stronach internetowych zarządców dróg.
Należy również dołączyć wszelkie dodatkowe dokumenty, które udało się zebrać – zdjęcia, notatki z policji, zeznania świadków itp.
W tym czasie uszkodzone auto można oddać do naprawy. Jeśli naprawa zostanie ukończona przed złożeniem roszczenia do zarządcy, wówczas kserokopię kosztorysu oraz paragony z warsztatu można załączyć do dokumentacji.

5. Zabezpiecz prawa regresowe

Zgromadzenie jak największej ilości dowodów i dokumentów, pozwoli nam udowodnić, że do szkody doszło na skutek złego stanu drogi. Właściwe zabezpieczenie roszczenia umożliwi nam nie tylko uzyskanie odszkodowania z polisy OC zarządcy drogi, ale również skuteczne przeprowadzenie postępowania regresowego, jeżeli zdecydujemy się na likwidację szkody z polisy Autocasco, które przywróci nam uprawnienia do zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia.

„Zasadnicza trudność w uzyskaniu od zarządcy drogi czy jego ubezpieczyciela OC odszkodowania za zniszczony na wyrwie w jezdni samochód polega na udowodnieniu, że pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku kontaktu z konkretną dziurą na konkretnej drodze – w konsekwencji, że odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca odpowiadający za stan danego odcinka drogi” – wyjaśnia Piotr Dyszlewicz z Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestii.

ikona lupy />
Ogólnopolski ranking odcinków dróg z najniebezpieczniejszymi dziurami / Forsal.pl
ikona lupy />
Dziurawa droga Fot. Shutterstock / Inne