Decyzja ta jest spowodowana tym, że budowa wolskiego fragmentu II linii metra jest w coraz bardziej zaawansowanej fazie, a do nowo wybudowanych tuneli mają wkrótce wjechać pierwsze pociągi testowe. "Nim to jednak nastąpi, konieczna jest integracja obydwu odcinków. W związku z tymi pracami stacja Rondo Daszyńskiego, zostanie od soboty, 10 sierpnia, na dziewięć dni wyłączona z ruchu" - podał ratusz.

Ostatni pociąg, przed zamknięciem stacji rondo Daszyńskiego, wyjedzie w stronę Dworca Wileńskiego w sobotę, 10 sierpnia, o pierwszej w nocy. To wtedy rozpocznie się integracja systemów obydwu odcinków M2 – już funkcjonującego centralnego i wolskiego.

Jak podał ratusz, wykonawca (firma Gulermak) połączy w tym czasie torowisko, przeprowadzi niezbędne prace elektroenergetyczne, a także połączy instalacje światłowodowe i telefoniczne. Prace nie będą natomiast dotyczyły urządzeń bezpośrednio związanych z ruchem. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie kursowania podziemnej kolei linii M2 na trasie Rondo ONZ – Dworzec Wileński.

Reklama

Teren, gdzie będą prowadzone prace zostanie odpowiednio odseparowany i zabezpieczony, aby pociągi metra mogły obsługiwać bez przeszkód skróconą trasę. Prace będą prowadzone w systemie zmianowym, 24 godziny na dobę.

W związku z kursowaniem pociągów na drugiej linii metra na trasie skróconej Dw. Wileński – Rondo ONZ, zostaną wprowadzone usprawnienia w komunikacji autobusowej. Będzie uruchomiona zastępcza linia autobusowa Z-5, która będzie obsługiwała trasę: OS. GÓRCZEWSKA – Górczewska – Lazurowa – Połczyńska – Wolska – M. Kasprzaka - Prosta – Świętokrzyska – Marszałkowska – Centrum – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – Świętokrzyska – Prosta – Kasprzaka – Wolska – Połczyńska – Lazurowa – Górczewska – OS. GÓRCZEWSKA. Autobusy tej linii będą podjeżdżały na przystanki co 7,5 minuty (co 10 minut w piątek, 16 sierpnia) w godzinach szczytu komunikacyjnego, co 15 minut w międzyczasie i co 20 minut w weekendy.

Autobusy linii 105 będą kursowały tylko na trasie podstawowej. Funkcję kursów skróconych przejmie linia zastępcza Z-5. W czasie wyłączenia, autobusy linii 155, 178 w wariantach skróconych, a także linii 255, zostaną skierowane na trasy wydłużone do ronda ONZ.

Kolejne wyłączenie stacji rondo Daszyńskiego planowane jest jesienią, kiedy przeprowadzane mają być jazdy testowe, a także integracja systemów odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu.

Budowa wolskiego odcinka II linii metra ma zakończyć się w listopadzie 2019 roku.