Czesko-niemiecka firma Bogl a Krysl próbuje uzyskać zgodę GDDKiA na wyłączanie jezdni w jednym kierunku w rejonie Żyrardowa. Wszystko po to, by w założonym terminie, czyli do 15 października, dokończyć inwestycję. Dodatkowe utrudnienia dla kierowców będą ceną za pośpiech przed Euro 2012. Udało się wtedy puścić ruch na A2 między Łodzią a Warszawą na dwa dni przed inauguracją mistrzostw, ale w odstawkę poszły prace na innych frontach.

Dziś problemem jest kluczowy dla A2 węzeł Wiskitki, który służy do zjazdu na krajową „pięćdziesiątkę” (w stronę Mszczonowa, Grójca i Góry Kalwarii). Na początku wakacji wykonawca deklarował otwarcie go na przełomie lipca i sierpnia. Jest zamknięty do dziś, a dostęp do A2 zapewniają tylko węzły Pruszków, Grodzisk, Skierniewice i Łowicz. Dlaczego?

– Z A2 nie da się zjechać w Wiskitkach na „pięćdziesiątkę” bez obwodnicy Żyrardowa, którą też buduje Bogl. Problem w tym, że po przejęciu odcinka C na A2 od DSS rzucił tu wszystkie siły kosztem obwodnicy Żyrardowa na drodze nr 50. Uratowali A2 Łódź – Warszawa, ale zawalili obwodnicę Żyrardowa – powiedział DGP specjalista zaangażowany w inwestycję.

15 km obwodnicy Żyrardowa miało być gotowe w sierpniu 2009 r. Zadania nie wykonał Drog-Bud, który w ubiegłym roku ogłosił upadłość. Nowym liderem konsorcjum został Bogl, podejmując się wykonania pozostałych 42 proc. robót do kwietnia 2012 r. Kiedy skończy prace?

Reklama

– W piątek zaczynamy układanie chudego betonu na węźle Wiskitki. We wrześniu powinniśmy złożyć dokumentację i projekt organizacji ruchu. Prace bitumiczne na obwodnicy i budowa ronda na granicy obu inwestycji też są zaawansowane – twierdzi dyrektor projektu A2 Grzegorz Piątkowski z Bogl a Krysl.

Wykonawca deklaruje zakończenie prac do połowy października. Według naszego informatora GDDKiA ma co do tego poważne wątpliwości.

Dziś GDDKiA ma podjąć decyzję w sprawie kontraktów firmy SRB na autostradzie A1. Chodzi o dwa odcinki Czerniewice – Brzezie i Brzezie – Kowal o łącznej wartości 1,8 mld zł, które Irlandczycy przejęli latem od grupy PBG po ogłoszeniu przez nią upadłości. Spółka SRB dostała od GDDKiA ostateczny termin na wykonanie określonych prac budowlanych do wczorajszego wieczora. Według naszych informacji z ultimatum w całości się nie wywiązała. W grę wchodzi zerwanie umów.

756 mln zł kosztuje budowa odcinka C trasy A2, którą Bogl przejął od DSS w stanie upadłości

212 mln zł to koszt obwodnicy Żyrardowa; Bogl przejął ją od bankrutującego Drog-Budu