We wtorek uroczyście wbito łopatę pod budowę tej inwestycji. Obecny na uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że nowoczesna infrastruktura jest niezbędna do rozwoju regionu.

„Cieszę się, że środki z Regionalnego Programu Operacyjnego mogą być z sukcesem wydatkowane na inwestycje, które służą rozwojowi Podkarpacia. Dębica jest ważnym miejscem na gospodarczej mapie województwa, gdzie infrastruktura drogowa musi powstawać” – podkreślił.

Marszałek przypomniał, że w regionie powstanie kilka łączników z autostradą, które wpłyną na rozwój gospodarczy całego regionu. Zdaniem Ortyla nowe łączniki powinny jeszcze powstać m.in. w Sędziszowie Małopolskim i w Ropczycach. „Taka inwestycja to łatwiejszy dojazd do autostrady, ale też większy spokój i komfort mieszkających w pobliżu ludzi” - uważa Ortyl.

Prace przy budowie łącznika od węzła autostradowego Dębica – Wschód zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy obejmuje budowę ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 985 i dwóch dróg powiatowych. Etap drugi związany jest z przebudową drogi powiatowej nr 1288R na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 985 w miejscowości Pustynia do węzła autostrady A4 Dębica Wschód. Ostatni etap to rozbudowa drogi powiatowej nr 1288R na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 94 w miejscowości Zawada do węzła autostrady A4 Dębica Wschód.

Budowa łącznika kosztować będzie ok. 11 mln zł. Dofinansowanie z RPO wyniosło ponad 9,3 mln zł, z kolei 1,5 mln zł pochodziło z budżetu województwa podkarpackiego. Inwestorem jest powiat dębicki. (PAP)

autor: Wojciech Huk