Chodzi o przebudowę bytomskich: ul. Katowickiej, skrzyżowania ul. Wrocławskiej z Reja, ul. Frenzla i alei Jana Pawła II.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik bytomskiego magistratu Dawid Wowra, dla wszystkich czterech zadań podpisano już umowy z wybranymi wykonawcami. Pierwsze prace drogowe rozpoczną się po zatwierdzeniu tymczasowych organizacji ruchu - w czerwcu, bądź lipcu. Realizacja wszystkich robót potrwa do końca tego roku.

Kosztem ok. 3,9 mln zł miasto zrealizuje swoją część prac przy przebudowie ul. Katowickiej - w związku z rozpoczętym już projektem przebudowy tamtejszego torowiska tramwajowego.

Spółka Tramwaje Śląskie finansuje przebudowę tamtejszego torowiska, wraz z dobudową drugiego toru. Miasto płaci za przebudowę jezdni, chodników, oświetlenia. Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne odpowiada za przebudowę sieci wodociągowej. Wszystkie te roboty realizuje wyłonione w przetargu koordynowanym przez Tramwaje konsorcjum NDI-Balzola.

Inwestycją o wartości 2,9 mln zł będzie przebudowa ul. Frenzla na odcinku od ul. Racjonalizatorów do granicy z Zabrzem. To jeden z bytomskich odcinków drogi krajowej nr 94, prowadzący w kierunku zabrzańskiej dzielnicy Rokitnica (a dalej w stronę Pyskowic i Strzelec Opolskich). Zakres prac, który wykona spółka Drogomex, to remont nawierzchni, chodników, zjazdów i skrzyżowań.

Przy metropolitalnym wsparciu miasto przebuduje także skrzyżowanie głównej ul. Wrocławskiej (inny odcinek DK94) z ul. Reja (w rejonie pętli tramwajowej Politechnika). Inwestycja o wartości ok. 4,8 mln zł zakłada wydzielenie tam dodatkowych pasów, zainstalowanie sygnalizacji świetlnej oraz przebudowę oświetlenia ulicznego. Prace wykona spółka Silesia Invest.

Bytom zamierza ponadto częściowo remontować aleję Jana Pawła II, czyli główną przelotową trasę nr 911 od Katowic i Chorzowa w kierunku Piekar Śląskich i Świerklańca. Miasto zapowiada wartą ok. 2,2 mln zł przebudowę jezdni, chodników i zjazdów - na wybranych odcinkach od ul. Chorzowskiej do granicy z Piekarami Śląskimi. Również tam wykonawcą będzie Silesia Invest.

Metropolitalny Fundusz Solidarności ma wspierać inwestycje najsłabszych gmin GZM, zmniejszając różnice w rozwoju poszczególnych jej członków. O wsparciu ponad 120 projektów kwotą łącznie 100 mln zł zgromadzenie GZM decydowało w lutym i marcu br. Samorząd Bytomia otrzymał największe łączne wsparcie - 10 proc. środków Funduszu.

Fundusz wspiera do maksymalnego poziomu 85 proc. projekty rozwojowe gmin członkowskich – według pierwotnych zapowiedzi o charakterze ponadlokalnym. Zgodnie z założeniem Funduszu co roku jego wartość ma być zmniejszana na rzecz realizacji dużych projektów strategicznych GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.(PAP)

autor: Mateusz Babak